Müstedrek'teki ehl-i beyt hadisleri bağlamında Hâkim'e yönelik Şiîlik ithamı
Accuse of Hâkim to being Shiism based on hadiths of ahl al-bayt in the book of mustedrek
- Tez No: 511869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH HİKMET ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hicri dördüncü asırda yaşayan Hâkim en-Nîsâbûrî hadis ilminde önemli bir yere sahip olan âlimlerdendir. Bu muhaddis tarihin farklı dönemlerinde çeşitli tartışmaların konusu olmuştur. Bunlardan birisi de onun Şiî olduğuna yönelik iddiadır. Birçok meşhur İslâm âlimi tarafından özellikle el-Müstedrek isimli eserinde yer alan Ehl-i beytin faziletine dair bazı rivayetler sebebiyle Şiî ilan edilen Hâkim en-Nîsâbûrî'nin hakkındaki ithamın doğru bir tespit olup olmadığı, bu çalışmada Müstedrek isimli eseri esas alınmak ve diğer eserlerine de müracaat edilmek suretiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hâkim en-Nîsâbûri who lived in the fourth century according to calendar was one of the most important scholar in hadith practice. He has been the subject of various discussions in different periods of history. One of these claims about was him was that was a Shiite. Too many famous scholar in Islam world claim that he was Shiite because of some rumors in his book Mustedrek about Hz. Muhammed's ahl al-bayt. In this thesis, i'm tried to evaluate him whether if he was really Shiite or not by scrutinizing his book, Mustedrek and his other works.