Azerbaycan ve Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin geleneksel ve dijital medya kullanımları ve doyumları
Applying the uses and gratifications theory to compare higher education students' motivation for using traditional and digital media: Experiences from Azerbaijan and Turkey
  1. Tez No: 511923
  2. Yazar: AYNUR FARAJOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde üniversite öğrencilerinin medya araçlarının kullanım tercihleri git gide önem arz etmektedir. Günlük yaşantımızda üniversite öğrencilerinin geleneksel medyadan daha fazla dijital mecraları tercih etmesi bu mecraların kültürlerarası araştırmalarda kullanım neden ve doyum motivasyonlarının saptanmasını gerekli kılmıştır. Bu çalışma Azerbaycan ve Türkiye'deki üniversite öğrencilerin geleneksel ve dijital medya araçlarının kullanım ve doyum bağlamında kültürel farklılıkların olup olmaması konusunu ele almaktadır. Bu amaçla da araştırma için geleneksel medya, dijital medya, kullanım ve doyum ve kültürlerarası gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the preferences of university students to use media tools are becoming more and more important. In our everyday lives, university students prefer to use digital media than traditional media, which is why it is necessary to determine the reasons for use and gratification motivations in intercultural research. This study describes the cross cultural differences between Azerbaijan and Turkey's university students use and gratification motivations in the context of digital and traditional media channels. For this purpose, several key words are defined for research such as traditional media, digital media, usage and satisfaction and intercultural communication.