Dara antik kenti iskeletlerinin antropolojik analizi
Anthropological analysis of Dara ancient city skeletons
- Tez No: 511961
- Danışmanlar: PROF. DR. FADİME SUATA ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mardin ilinin 30 km güneydoğusunda yer alan Dara antik kenti günümüz Oğuz köyü sınırları içerisinde yer alır. Geç Roma dönemi ile tarihlendirilen Dara antik kenti ismini I. Pers Kralı Darius'tan almıştır. Çalışmanın konusunu, Mardin Müzesi Müdürlüğü tarafından 2010 - 2011 yılları arasında yapılan Dara antik kenti nekropol alanı kazısından çıkarılan insan iskeletlerine ait materyaller ve bu materyallerin antropolojik analizi oluşturmaktadır. Dara antik kenti iskelet topluluğunun 27'si kadın, 73'ü erkek, 2'si adölesan, 32'si çocuk, 6'sı bebek ve 76'sı belirsiz olmak üzere toplam 216 bireyden oluşmaktadır. Dara antik kenti topluluğuna ait kafatası ve vucüt iskeletleri üzerinde paleopatolojik lezyonlar araştırılarak bu lezyonlardan; eklem hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, travma, kan hastalıklarına bağlı kemik değişiklikleri ve metabolik hastalıklar tanımlanmıştır. Tanımlanan bu hastalıklar diğer eski Anadolu toplumları ile benzerlik ve farklılık açısından karşılaştırılarak Dara antik kenti toplumunun sosyo-kültürel yapısı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The City of Ancient Dara existed 30 km southeast of Mardin Province locate in border of Oğuz Village present day. The city date back late Roman period and its name is taken from first Persian King. The subject of this study are analysis of anthropological of ancient Dara human skeletons which unearthed from necropol excavations carried out between 2010-2011 years by Directorate of Mardin Museum. In population have 216 individuals of which represent 27 women, 73 men, 2 adolescent, 32 children, 6 infants and 76 sex unknown. Cranial and postcranial bones belonged to the city of Ancient Dara are examined in terms of paleopathological lesions. In this study are defined joint, infection, metabolic diseases, trauma and is described changes of bones with regard to blood diseases. This defined diseases have been compared in terms of similarity and diversity with other ancient Anatolian population and structure of socio-cultural of the city of ancient Dara has been revealed.