Türk bankacılık sektöründe konsolidasyona neden olan sektör kaynaklı faktörlerin tepit ve analizi
Identification and analysis of the sector specific factors which cause to the consolidation in the Turkish banking sector
- Tez No: 511960
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma Türk bankacılık sektöründe konsolidasyona neden olan sektörel faktörlerin tespiti amacıyla yapılmıştır. Çalışmada öncelikle bankacılık sektöründe konsolidasyonun tanımı yapılmış, daha sonra konsolidasyon türleri ve temel sebepleri hakkında bilgi verilmiştir. Türk Bankacılık sektörünün dönemsel incelemesi detaylı bir şekilde yapıldıktan sonra, sektör genel özellikleri açısından ele alınmıştır. Sektörde konsolidasyonun gelişimi tarihsel olarak ele alınmış, bu sürecin nedenleri ve sektöre etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Mevcut literatür ve sektör dinamikleri ışığında Türk Bankacılık sektöründe konsolidasyon sürecinin oluşmasına neden olması beklenen sektörel faktörler, Maliyet/Gelir Oranı, Krediler CR4 yoğunlaşma oranı ve Net Faiz Marjı olarak belirlenmiştir. Araştırmada Konsolidasyon sektördeki banka sayısındaki azalma olarak tanımlanmıştır. Araştırmada ayrıca Maliyet/Gelir Oranı ile Net Faiz Marjı'nın sektörün Aktif Karlılığı ile olan ilişkileri de analiz edilmiştir. Yapılan Yapısal Eşitlik ve Çoklu Regresyon analizleri sonucunda sektördeki Krediler CR4 yoğunlaşma oranı ve Net Faiz Marjı'nın sektördeki Banka Sayısı (Konsolidasyon) üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to identify sector specific factors which cause to consolidation in Turkish Banking sector. First of all, the consolidation in banking sector has been defined; types and main causes of the consolidation have been explained. Following the detailed periodical analysis of the Turkish Banking sector, the main characteristics associated with the sector have been presented. The historical development of consolidation in the sector has been explained by providing the detailed analysis of the causes and consequences. Based on the current literature and sector dynamics, the factors which cause to the consolidation in the Turkish Banking sector have been proposed as Cost/Income Ratio, Loans CR4 concentration ratio and Net Interest Margin. The numerical expression of the consolidation has been defined as the decrease in the number of the banks in the sector. The relationship between Return on Assets and two variables namely Cost/Income Ratio and Net Interest Margin has been also analyzed within the scope of the research. Based on the analysis conducted via Structural Equation Modelling and Multiple Regression techniques, Loans CR4 concentration ratio and Net Interest Margin have been found to be effective on the number of banks (Consolidation) operating in the sector.