Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim şirketlerde yönetim kurulu
Board of directors in joint stock companies in accordance with the Turkish Commercial Code
- Tez No: 511965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Anonim şirketlerin zorunlu bir organı olan yönetim kurulu, ortaklığın yönetim ve temsil yetkilerini kullanması, koordine etmesi ve devretse bile özen ve bağlılık borcundan imtina etmeyecek düzeyde gözetim gücünü haiz olması ile tüm menfaat sahiplerine karşı ortaklığın yüzü konumunu TTK ile korumuş, hatta bazı alanlarda güçlendirmiştir. Yönetim kurulu irade beyanı olarak açıkladığı kararlar ile bu yetkilerini kullanırken, kanunen kural olarak toplantı yaparak ilgili hususları gündeme alır, ancak istisnai olarak somut olayın durumuna göre toplantı yapılmaksızın da karar alabilecektir. Özellikle TTK'da diğer bir zorunlu organ olan genel kurul karşısında genel olarak pozisyonu muhtelif hükümlerle çizilmeye çalışılmıştır. Yönetim kurulunun yetkilerinin önemli bir çoğunluğu aynı zamanda hem hak hem de borç niteliğini haizdir. Bu anlamda kanun ve esas sözleşmeden doğan görev ve yükümlülükleri gereği gibi ifa etmemesi durumunda oluşacak sorumluluklara da çalışmamızda kısaca yer verilerek, yönetim kurulu üyesinin görevini yerine getirirken karşılaşabileceği hukuki yaptırımlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
As being one of the mandatory organs of the joint stock companies, the board of directors (sometimes referred to“the Board”hereinafter) of the entities has the authorization of governance, representation and cross-coordination and besides to those, monitoring right as required by the“due diligence and loyalty liability”principle sourced from Turkish Commercial Code (referred to“TCC”or“the Law”hereinafter) numbered 6102. Through that authorization together with tasks, the board of directors has remained its status within the organizational structure of the entities under against all the right holders under TCC, even in some areas accepted as reinforced. Whilst the Board endeavours to utilize the authorizations as a manner of decision taking process, either the Board would hold a meeting so as to assess in its agenda by the correspondent attendants as primary rule stated by the Law or would prefer to proceed without meeting to the extent that the Law permits upon the conditions of the case involved as well even if not most frequently. Especially, the position of Board would be designated with the respective provisions under TCC against the general assembly of the entity which is another mandatory organ thereof. Most of authorizations over the Board have special qualification which carries rights and obligations at the same time. Meanwhile, our study was enriched with the legal liabilities stemmed in case of the members of the Board would not perform their mandatory tasks in due course in a summarized way so as to underline the possible legal sanctions which would be exposures on the Board or member level.