Anonim şirketlerde avans kar dağıtımı
Interim dividend distributions in corporations
  1. Tez No: 99971
  2. Yazar: NECİP KAĞAN KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL GÖLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Eğer şirketler belirli bir süre için kurulmuş olsaydı, bu süreden önce pay sahiplerine ödemede bulunulmasına izin verilmeseydi ve pay sahiplerine sadece tasfiye bakiyesinden pay verilseydi, kâr dağıtım hukuku anlaşılması daha kolay bir şey olacaktı. Ancak pay sahipleri, tasfiye bakiyesi değil düzenli kâr payı ödemesi beklentisi içerisindedirler ve bu onların beklentileri karşılanmak zorundadır. Kâr dağıtımından doğan ihtilaflar, şirketin yönetimine ve muhasebesine ilişkin problemler ile bunlardan daha fazla sayıda olan hukuki problemleri yaratmaktadır. Bu problemler, şirket yöneticilerinin, muhasebecilerin ve avukatların pek çok vaktini almaktadır. Gelişmekte olan piyasalarda kâr dağıtım politikaları önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu politikalar; nihai kâr dağıtımı, ara kâr dağıtımı ve avans kâr dağıtımıdır. TTK'na (Türk Ticaret Kanunu) göre her pay sahibi, kanun ve ana sözleşme hükümlerine göre pay sahiplerine dağıtılmaya tahsis olunan safi kazanca payı ölçüsünde yararalanma hakkına sahiptir (TTK nıd. 455/1). Ana sözleşmede aksine bir hüküm yoksa kazanç payları, esas sermayeye mahsuben pay sahibibin şirkete yaptığı ödemeler ile mütenasiben hesap ve tespit olunur (TTK md. 456). Ülkemizde şirketin elde ettiği kazançtan ayrılan dört çeşit yedek akçe bulunmaktadır: kanuni yedek akçe, ihtiyari yedek akçe. fevkalade yedek akçe ve gizli yedek akçe. Bu yedek akçe hükümlerinin pay sahibinin kâr payı hakkını sınırladığı şüphesizdir. Pay sahiplerinin kâr payı hakkını sınırlayan diğer örnekler ile imtiyazlı paylar ile kurucular ile diğer kişilere tanınan özel avantajlardır. Türk hukukunda kâr payı safi kardan dağıtılabilir. Safi kâr ise yıllık bilançoya göre hesap olunacaktır (TTK md. 457/1). Bunun sonucunda ise TTK sisteminde bulunan anonim şirketlerde avans kâr dağıtımı yapılamayacaktır. 224TTK'nun yılda bir kaç kez karlarını dağıtan şirketlerin, her dağıtım için toplantıya davet edilmesi hükmü, ara kâr dağıtımına izin verir niteliktedir. Ancak, bu hüküm, yukarıda bahsettiğimiz TTK md. 457/1, VUK md. 174/11 hükmü ve öğretide bulunan hakim görüş uyarınca uygulamaya girememiştir. SerPK'nun kâr dağıtımına ilişkin hükümleri, esas olarak, halka açık anonim şirketlerde pay sahiplerinin birinci temettü hakkını güvence altına almaktadır. İçinde yaşadığımız yüksek enflasyon ortamında, halka açık şirketlerin pay sahiplerinin ara dönem kâr payını ihtiyacını karşılamak ve sermaye piyasasının çekiciliğini artırmak amacıyla 4487 sayılı Kanun ile SerPK'da (Sermaye Piyasası Kanunu) yapılan değişiklik ile halka açık anonim şirketlerde avans kâr dağıtımı yapma olanağı getirilmiştir. Avans kâr dağılımı, iş yılı sonunda dağıtılıcak olan nihai kâr dağıtımından mahsup edilecektir. SerPK'nun konuyla ilgili hükmü (SerPK md. 15/IV) avans kâr dağıtımı yapabilmenin şartlarını belirlemekte, özel sorumluluk hali ve yönetim kurulu kararına karşı özel iptal davası getirmektedir. Ancak aceleyle yapılan SerPK düzenlemesinde nihai kâr dağıtımının, avans kâr dağılımını karşılayamaması durumunda pay sahiplerinin sorumluluğu düzenlenmemiş ve bu konu muallakta bırakılmıştır. SerPK'na göre avans kâr dağıtımının uygulanma esaslarını SPK belirleyecektir. SPK bu konuda bir tebliğ tasarısı hazırlamış olup, bu tasarı henüz yürürlüğe girmemiştir. Avans kâr dağıtımı düzenlemesi, içerdiği eksiklikler yüzünden kafaları karıştırmakta ve pek çok hukuki sorun arzedip. bugünkü haliyle ihtiyaçları karşılamaktan uzak gözükmektedir. 225Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve diğer özel kanunlardaki kâr dağıtım ilkeleri anlatılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, avans kâr dağıtımı tarifi ve benzer kavramlardan farklılıkları, avans kâr payının avantajları ve dezavantajları, yabancı hukuk sistemlerindeki kâr payı ve avans kâr payı dağıtım sistemleri, bu sistemlerin ortaya çıkışı incelenmektedir. Üçüncü ve son bölümde, sermaye piyasası mevzuatımızda yapılan avans kâr dağıtımı düzenlemesi ve bunun hukuki sonuçları belirtilmektedir. 226
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The declaration of every corporate dividend presents managerial, accounting, and often legal problems. Problems of this chracter have come to occupy not a little time and attention on the part of corporate directors and executives, accountants and lawyers. The law would be much simpler and easier to understand if every corporation was intended to run a business for a definite period of time and was not permitted to make payments to its shareholders until the end of the period, when it will sell the business and be wound up. On the other hand, expectations of shareholders for regular dividend payments must be fullfilled. Dividend distribution policy is an important factor in emerging markets. These policies arc distributions of final dividend, interim dividend and infernal dividend According to the TCC (Turkish Commercial Code) every shareholder is entitled to participate, in proportion to his share in capital to the net (TCC art. 455.1). In the absence of any contrary clauses in the articles of association, shares in profits shall be calculated and fixed in proportion to the paymcts made by the shareholder on account of the basic capital (TCC art. 456). There are four types of reserves in our regulations: legal reserves, hidden reserves, contractual reserves and extra ordinary reserves. It is compulsory to set out each year %5 of the net profits as a legal reserve fund, until it reaches %20 of the base capital. In order to secure the uninterrupted development of the business of the corporation or the distribution of the dividends as stable as possible, it is permissiable to set aside concealed reserves by estimating the assets of the balance sheet at a price lower than the one ruling on the balance sheet day or in any other manner (TCC art. 458.1). This provision regulates hidden reserves. Other reserves can be set out by articles of association (contractual reserves) or rcsulation of general meeting (extra ordinary reserves). Those provisions for allocation of reserves, limits the dividend rights of the share holders. Other examples of limitation of shareholders financial rights are. 227preferential dividend rights (which granted upon certain classes of shares) and special advantages (which granted to the founders and others), granted by the articles of the association. In the Turkish system, dividends can be payed out of net profits. Net profits shall be calculated and determined according to the yearly balance sheet (TCC art. 457.1). This provision prohibits declaration and distribution of interim dividends for corporations which are not publicly held.. TCC (Turkish Commercial Code) art. 364.2 defines that; when a corporation distributes its profits in a year, the general meeting shall be convened for each meeting. This provision which allows corporations distribute interval dividends, can not be operated because of Tax Procedure Code art 174. 2 and Turkish legal thoughts view. CML's (Capital Market Law) dividend provisions mainly deals with protection and payment of premier dividend rights of shareholders in public corporations. The CML has been amended substantially by the Law No. 4487, dated, 18.12.1999. Amendment permitted public corporations to declare and distribute interim dividends for public corporations. Provisions of TCC constitute the legal basis of corporations. Public corporations are governed by CML. Provisions of TCC. Obligations Code and Civil Code shall apply to matters which are not covered by the provisions of CML. On the contrary, provisions of TCC regarding to the acceptance of the balance sheet and income statement and the distribution of dividends that are inconsistent with CML art. 15.4 shall not apply to decisions to distribute interim dividends and the payment of such advances. Provided that its articles of association so permit and there has been a decision of the general assembly giving such authority to the board of directors limited to the current year, public corporations may distribute an interim dividend from profits shown on their 228interim quarterly financial statements prepared in conformance with the Capital Market Board's (CMB) regulations and independently audited. Interim dividend shall not exceed half of the amount remaining after subtracting the reserves required to set aside according to law and the articles of association plus funds designated for taxes. The total amaunt of interim dividend that may be distributed in any year shall not exceed one half of the balance sheet profit for the previous year. A decision can not be made to make additional interim dividends or to distribute dividends prior to charging the accounts the interim dividends paid in the previous period. The members of the board of directors and the legal persons whom they represent, the company auditors, and the independent auditors and the real and legal persons to whom they are connected, are jointly and severally liable for not reflecting the truth on the interim balance sheets and income statements and for the damages arising from their not being prepared in accordance with law and applicable accounting principles and rules, to the company, the shareholders, the company creditors and furthermore, directly to the persons who have acquired shares within the balance sheet year in which a interim dividend has been decided to be paid or paid and to the third persons. CML, does not provide provisions applying to shareholders debts of returning the amounts they received as an interim dividend when the net profits or final dividends are insufficiant. TCC art. 473 shall apply this case. Thereupon, shareholders, whom received interim dividends for the period of preparation unjustly and in bad faith, shall refund the same. Corporations right of recovering the interim dividend shall be barred by limitation five years after the general meetings (or in some circumstances liquidation/bankruptcy date) date. In case of the existence of conditions where legal responsibility occurs, an annulment suit may be filed by the shareholders, the members of the board of directors, auditors and the CMB within thirty days as of the announcement of the decision as provided in the CML art. 12. 6. According to this provisison art. 382. 383 and 384 of 229the TCC regarding to the annulment of general assembly decisions will be applied to the annulment suit challenging interim dividend decision of the board of directors.. CMB has the power to audit and alter the balance sheet and income statements including examination of the accuracy of the obligations that stem from the laws. CMB's decisions altering the interim balance sheets can be nullyfied by the administrative courts. The principles regarding interim dividend distribution shall be determined by the CMB. CMB has prepared a draft communique which repeats provions of CML. Publicly held banks has no right to disribute interim dividends. Interim dividend distributions, causes problems of taxing and payments of dividends etc. The study has been to present problems arising from interim dividend distributions. Our study consists of three main sections except“Introduction”and“Conclusion and Evaluation”sections. In the first section the principles of dividend distribution of TCC and CML. In the second part of the study, determinations and regulations upon interim dividend in main foreign legal systems has been examined. In the last section the amendment providing interim dividend distribution are investigated and discussed. 230