Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim şirketlerde pay sahiplerinin imtiyaz yoluyla yönetim kurulunda temsili
Shareholders' representation in the board of directors through privilege in joint stock companies according to Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 841431
  2. Yazar: NUMAN SABİT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 535
Özet
Yönetim kurulunda temsil edilme imtiyazı, eTK döneminde Türk hukukunda pozitif bir düzenlemeye sahip değilse de, uygulamada anonim şirket esas sözleşmelerinde sıklıkla bulunmaktaydı. TK döneminde 360. madde ile bu kurum açık bir kanunî dayanağa kavuştu. Bu çalışmada, eTK dönemindeki içtihat ve doktriner görüşlerden de yararlanılarak, yönetim kurulunda temsil edilme imtiyazı; imtiyaz kurumuna hâkim olan ilkeler, imtiyaz kurumunun benzer kurum ve bazı ilkeler ile ilişkisi, yönetim kurulunda temsil edilme imtiyazının nasıl tanınacağı, hakkın ne şekilde kullanılacağı, hakkın ihlâli durumunda ne gibi yaptırımlar ile karşılaşılacağı, yönetim kurulu üyesi ile imtiyazlı grup arasındaki hukukî ilişki ve nihayet özel olarak yönetim kurulunda temsil edilme imtiyazının ihlâline sebebiyet verip vermediği tartışılabilecek durumlar bakımından kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the privilege of representation in the board of directors did not have a positive regulation in Turkish law during the former TCC, it was frequently found in the articles of association of joint stock companies in practice. During the TCC period, this institution gained a legal basis with Article 360. In this study, the privilege of representation in the board of directors is comprehensively analyzed by utilizing the case law and doctrinal opinions during the former TCC period from following perspectives: the principles governing the privilege, the relationship between the privilege and similar institutions and principles, the way that the privilege to be represented in the board of directors is granted, the way that the right is exercised, sanctions that may be imposed in case of violation of the right, the legal relationship between the member of the board of directors and the privileged group, and finally, the situations that may be discussed whether the privilege to be represented in the board of directors is violated or not.