Geçmişten günümüze ABD'nin Ortadoğu politikları
United States Middle East policies from pats to now
  1. Tez No: 511968
  2. Yazar: TAMER KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TAYYAR ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ortadoğu, birçok bakımdan dünyadaki en önemli, önemli olduğu kadarda en sorunlu bölgelerinin başında gelmektedir. Orta Doğu bölgesinin en önemli ve en sorunlu bölge olması yanında, sahip olduğu doğal kaynaklar ve etnik-dini çatışmaların merkezi olması onu bir çekim merkezi yapmış ve sürekli göz önünde olmasını sağlayarak büyük güçlerin dikkatini üzerine çekmiştir. Özellikle, Soğuk Savaşın bitmesinden hemen sonra ABD'in türlü bahanelerle en önemli müdahale alanlarından birisi hiç kuşkusuz ki Orta Doğu olmuştur. Bölgede Arap baharı ile başlayan ve bu olayların İslam dünyasında yol açtığı kritik değişimi hassasiyetle mercek altına alan ABD, İsrail-Arap uyuşmazlığındaki yeni çözüm yollarında diplomasiyi ön planda tutan bir duruş sergilemeye devam etmektedir. ABD, Orta Doğu politikasını İsrail'in ve bölgeye yerleştirdiği askeri varlığının güvenliği üzerine kurgulamaktadır. Ayrıca en önemli başarı kriterleri olarak ta Irak'ın istikrarı ve İran'ın nükleer silahlara sahip olmasının engellenmesini görmektedir. ABD'nin Orta Doğu bölgesindeki dış politikalarının Güçler Dengesindeki değişime bağlı olarak sürekliliğini muhafaza ettiği, bununla birlikte Rusya ve Çin ile rekabet hâlinde zaman zaman şiddetlendiğini ve gereğinde askerî kuvvet kullanıldığını belirtmek gereklidir. Bu tez çalışmasında, geçmişten günümüze ABD'nın Orta Doğu politikaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Middle East is one of the most important region in the world and at the top of the most problematic regions. The fact that the Middle East region is the most important and the most troubled region, as well as being a center of natural resources and ethnic-religious conflicts, has made it a center of attraction and attracted the attention of great Powers. After the end of the Cold War, no doubt that one of the most important areas of intervention for the United States has been the Middle East. The United States, which has sensitively examined the critical changes in the Islamic world caused by the events started with the Arab Spring, continues to hold a diplomatic stance on new ways of resolving the Israel-Arab conflict. The Middle East policy of the United States is based on the security of Israel and security of his military presence in the region. It also considers Iraq's stability and Iran's inhibition for nuclear weapons as the most important success criterias. It is necessary to state that the US maintains its continuity in its foreign policies in the Middle East region due to the changes in the Balance of Power, along with that it is sometimes intensified in competition with Russia and China and sometimes military force is used when necessary. In this thesis, the US Middle East policies were evaluated from past to now.