Almanya'nın Karadeniz politikası: Siyasi, ekonomik, askerî
Black Sea policy of Germany: Political, economic, military
- Tez No: 774034
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ONAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Almanya, 1871 yılında birliğini tamamlamış ve hızla yükselen sanayisiyle jeopolitik güç olmuş, o yıllarda sömürge paylaşımı büyük ölçüde tamamlandığından yönünü doğuya çevirerek Ortadoğu ve Karadeniz'in zenginliklerine sahip olmaya çalışmıştır. I. ve II. Dünya Savaşı'nı yenilgi ile sonuçlandıran Almanya, zorunlu olarak jeopolitik güç iddiasından vazgeçmiş, ABD ve NATO'nun güvenlik şemsiyesi altında sivil güce evirilmiş, bu durum savunma harcamalarından azade olarak ekonomik kalkınmasına ve Avrupa'nın ekonomik ve siyasi bütünleşmesi ile bu bütünleşmenin lokomotifi olmasına imkân vermiştir. Tüccar devlet ve jeoekonomik güç olarak da adlandırılan Almanya Soğuk Savaş döneminde başlattığı“Doğu Politikası (Ostpolitik)”ile iki Almanya'nın birleşmesini ve Soğuk Savaş sonrası çalkantılı dönemi atlatmasını sağlamıştır. Almanya, ekonomik ve kültürel araçlar ile Karadeniz bölgesinde kendi şirketlerinin pazarlara girmesine ve iş yapma koşullarını iyileştirmesinin yanı sıra Avrupa Birliği ve NATO çerçevesinde uluslararası normları güçlendirme, sürdürülebilir kalkınma, demokrasi çevre, kültürel ilişkiler, eğitim politikası vb. konularına destek sağlayarak birinci kuşak çevresinde olmayan Karadeniz'i çevreleyen devletlere katkı ve değişim sağlamak istemektedir. Almanya özellikle son yirmi yılda ekonomik refahını sağlamak için Rusya'yla dostluğunu korumuş ve Rusya'nın jeopolitik ihtiras ve arzuları ile antidemokratik davranış ve insan hakları ihlallerini görmezden gelmiştir. Çalışmada; Almanya'nın geçmişten günümüze Karadeniz'e yönelik politikaları jeopolitik, jeoekonomik ve jeokültürel açılardan incelenerek bölgeye yönelik ekonomik, siyasi ve askerî politikası tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Germany completed its union in 1871 and became a geopolitical power with its rapidly rising industry. Since the colonial division was completed mainly in those years, Germany turned to the East and tried to have the riches of the Middle East and the Black Sea. Having been defeated in the First and Second World Wars, Germany gave up its claim to be geopolitical power. It turned into a civilian power under the security umbrella of the USA and NATO. This situation has enabled its economic development without defense expenditures and being the locomotive of the economic and political integration of Europe. Germany started“Eastern Policy (Ostpolitik)”during the Cold War period, which enabled uniting two Germanys and getting through the turbulent period after the Cold War. Germany, also known as a trading state and a geoeconomic power, allows its own companies to enter the markets and improve the business conditions in the Black Sea region. Besides that, it strengthens international norms, sustainable development, democracy, environment, cultural relations, education policy etc., within the framework of the European Union and NATO or by itself. It wants to contribute and make change by supporting the states surrounding the Black Sea, which are not close neighbors. Germany, which has kept its friendship with Russia to ensure its economic prosperity, especially for the last two decades, ignored Russia's geopolitical ambitions and desires, antidemocratic behavior and human rights violations. In the study, Germany's policies towards the Black Sea from the past to the present are examined from geopolitical, geoeconomic and geocultural perspectives and its economic, political and military policy towards the region is determined.