Örgütsel adaletin işten ayrılma davranışı üzerine etkisi
The effect of organizational justice perception on employees leaving behaviours
  1. Tez No: 511988
  2. Yazar: SİMGE DUMLU TİNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Örgütsel adalet algısının çalışanların işten ayrılma davranışları üzerinde ne derece etkili olduğunu araştırmak amacıyla hazırlanan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde işten ayrılma davranışı ayrıntılı olarak incelenmeye alınmış ve işten ayrılma davranış türleri incelenmiştir. Aynı zamanda işten ayrılma davranışının sebepleri ve örgüt, çalışan açısından etkileri de bu bölümde irdelenmiştir. İkinci bölümde, örgütsel adalet ve örgütsel adaletin üç boyutu (dağıtım, prosedür ve etkileşim) ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Aynı zamanda örgütsel adaletin olumlu ve olumsuz sonuçları araştırılmıştır. Örgütsel adalet ile işten ayrılma ilişkisi irdelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, örgütsel adalet ile işten ayrılma davranışı arasında bir alan çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada işten ayrılma davranışı ile örgütsel adalet boyutları arasındaki farklılıklar da araştırılmıştır. Araştırma nitel araştırma olup, veri toplama yöntemi yapılandırılmış mülakat yöntemidir. Gönüllü işten ayrılanlar arasında yapılan araştırmada 20 kişiye işten ayrılma sebepleri sorulmuştur. Ayrıca yapılan bu analizlerde işinden gönüllü olarak ayrılmış olan çalışanların örgütsel adalet karşısında başvurdukları mücadele yöntemleri açığa çıkarılmıştır. Bunun yanında işten ayrılma davranışı gerçekleşirken Mobley'in 1977 yılında öne sürdüğü işten ayrılma sürecinin yaşanıp yaşanmadığı test edilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi ışığında, algılanan örgütsel adalet ile işten ayrılma davranışı arasında negatif bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan katılımcıların örgütsel adaletsizlik karşısında başvurdukları mücadele yöntemlerinden en fazla işten ayrılma davranışını gerçekleştirdikleri gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmada örgütsel adalet boyutlarından dağıtım adaleti ve etkileşim adaletinin işten ayrılma davranışı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bunun yanında işten ayrılma davranışı gerçekleşirken Mobley'in 1977 yılında öne sürdüğü işten ayrılma sürecinin katılımcıların çoğunda yaşandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is composed of three parts in order to investigate the effect of organizational justice perception on employees' leaving behaviours. In the first part, the behaviour of withdrawal has been examined in detail and the types of withdrawal behaviours have been examined. At the same time, the causes of withdrawal behaviour and the effects of organization and employee are also examined in this section. In the second part, organizational justice and three dimensions of organizational justice (distribution, procedure and interaction) have been examined in detail. At the same time, the positive and negative consequences of organizational justice were investigated. The relation between organizational justice and withdrawal have been examined. In the third and last section, a field study has been conducted between organizational justice and withdrawal behavior. In this study, the differences between withdrawal behavior and organizational justice dimensions were also investigated. The research method is qualitative and data acquisition is based on interviews. The cease of employment reasons have been asked to 20 volunteer people who left their employments. Moreover, in this analyses, the methods of struggle against the lack of organizational justice were exposed for the employees who left their companies voluntarily. In addition to that, when the withdrawal is taking place, it has been tested whether Mobley's withdrawal process, which he introduced in 1977, is happening. According to the obtained data from the study, there is negative relation between perceived organizational justice and cease of employment behaviour. The most used coping method against the organizational injustice by the participants who attended the survey is cease of employment. It was observed that participants use the withdrawal option in case of they have perception about organizational injustice. It was also figured out meaningful affect on withdrawal behaviour as the dimensions of organizational justice, distribution justice and interaction justice. In addition to this, when the withdrawal behaviors were taking place, it was determined that Mobley's withdrawal process, which he introduced in 1977, was valid in the majority of the participants.