Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracıdan kaynaklanan tahliye sebepleri
Termination of rental contracts as a consequence of reasons caused by tenants in the rental contracts of residential and roofed workplaces
  1. Tez No: 511987
  2. Yazar: EMRE SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günlük hayatta toplumun büyük kısmı kiracı veya kiraya veren sıfatıyla konut ve çatılı işyeri kiralarında çeşitli ihtilaflar yaşamaktadırlar. Kira sözleşmenin kiracıdan kaynaklanan sebeplerle sona ermesi kiracılar açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Çalışmanın konusu, Konut ve Çatılı İşyeri Kiralarında Kiracıdan Kaynaklanan Tahliye Sebepleri'dir. Konut ve çatılı işyeri kiralarının dava yoluyla sona erdirilmesi başlığı altındaki kiracıdan kaynaklanan sebepler TBK'nın 352. maddesinde üç fıkra halinde düzenlenmiştir. Bunlar yazılı tahliye taahhüdü, iki haklı ihtar ve kiracının veya birlikte yaşadığı eşinin oturmaya elverişli konutunun bulunmasıdır. Çalışmanın amacı, kiraya verene karşı zayıf durumda bulunan kiracının korunması açısından önemli rol oynayan bu sebepleri, Doktrin ve Yargıtay kararları dikkate alınarak detaylı olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
In contemporary society, the majority of individuals (both tenants and landlords) have been experiencing problems in renting residential and roofed workplaces. That is why, termination of rental contracts because of the reasons caused by tenants is a major problem for the tenants. This dissertation is centred on“Termination of rental contracts as a consequence of reasons caused by tenants in the rental contracts of residential and roofed workplaces”. Specifically, the reasons arising from tenants are outlined in three paragraphs in the Article 352 of Turkish Code of Obligations under the title of 'ending the rental agreement of residential and roofed workplaces through litigation'. These consist of written eviction commitments, including two rightful warnings a tenant or their spouse receive in his/ or her own residence. The aim of the current dissertation is to examine the causes which played an important role in the protection of the tenant who is in a weak position against the landlord while taking into consideration the doctrine and Supreme Court decisions.