Havuz suyunda klorlama sonucu oluşan dezenfeksiyon yan ürünlerinin izlenmesi ve halk sağlığına etkilerinin araştırılması Bitlis İsmail Eren Kapalı Yüzme Havuzu örneği
Monitoring the occurence of disinfection by-products due to the chlorination of swimming pool water and evaluation of their impact on public health Bitlis İsmail Eren Swimming Pool case study
  1. Tez No: 511996
  2. Yazar: DİLARA DENİZ AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Yüzme popüler bir rekreasyonel aktivitedir. Halk tarafından yoğun olarak kullanılan havuzların hijyenik açıdan güvenli alanlar olması gerekmektedir. Havuzlarda hijyen dezenfeksiyon işlemi ile sağlanmaktadır. Klor, havuzların dezenfeksiyonunda en fazla kullanılan kimyasaldır. Klor sudaki doğal ya da insan faaliyetleri sonucu oluşan öncü bileşiklerle sürekli reaksiyona girerek kloraminleri (bağlı klor) ve klorlu organik dezenfeksiyon yan ürünlerini (DYÜ'ler) oluşturabilmektedir. Her havuzun kullanım ve işletme şartlarındaki değişiklikler ile yüzücülerin kültürel alışkanlıkları o havuzda oluşan DYÜ miktarının ve türlerinin değişimine neden olmaktadır. Literatürde THM'ler dışında diğer DYÜ'lerin havuz suyundaki konsantrasyonları ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Yapılan çalışmada Bitlis İli'nde mevcut İsmail Eren Spor Kompleksi yüzme havuzunda THM'ler, HAA'lar ve HAN'lar izlenmiş ve halk sağlığına etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Swimming is a popular recreational activity. Pools that are heavily used by the public need to be hygienically safe areas. The pool hygiene is provided with disinfection process. Chlorine is the most used chemical in the disinfection of pools. Chlorine can form chloramines (combined chlorine) and chlorinated organic disinfection by-products (DBPs) by entering into a continuous reaction with precursor compounds in the water, either come from natural or anthropogenic sources. Changes in the usage and operating conditions of each pool and the cultural habits of the bathers cause the change in the amount and types of DBPs in that pool. Studies in the literature concerning the concentration of DBPs other than THMs in pool water are limited. In this study THMs, HAAs and HANs level were monitored and the effects on public health were evaluated in the İsmail Eren Sports Complex swimming pool in Bitlis Province.