Ozmotik stres altındaki domates bitkisinde GABA uygulamasının bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Determination of the effects of exogenous GABA application on some biochemical parameters in tomato plants under peg-induced osmotic stress
  1. Tez No: 512014
  2. Yazar: MÜNEVVER HİLAL DURUMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET ÖZLEM ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Domates (Solanum lycopersicum L.) dünya çapında, çoğunlukla sıcak bölgelerde yetişen ekonomik olarak önemli bitkilerden biridir. Bununla birlikte, bu alanlardaki bitkiler, iklim ve tuzlu ortamlar nedeniyle ozmotik strese maruz kalmaktadır. Gamma aminobütirik asit (GABA), özellikle stres koşulları altında bitki metabolizması için önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, ekzojen GABA uygulamasının bitki savunma metabolizması üzerinde etkileri analiz edildi. Domates bitkilerine PEG ile indüklenen ozmotik stres uygulandı. Hasattan sonra, fenolik maddeler, GABA, MDA, toplam klorofil içeriği ve antioksidan enzim aktiviteleri analiz edildi. Ekzojen GABA uygulaması toplam klorofil içeriğini arttırdı ve MDA içeriğinde bir düşüşe neden oldu. GABA uygulaması gallik asit ve klorojenik asit içeriklerinde önemli bir artışa neden oldu. PEG ve GABA uygulamaları KAT ve GR aktivitelerini artırdı. Çalışmadan elde ettiğimiz bulgulara göre, ekzojen GABA uygulamasının bazı fenolik maddeler ve antioksidan enzim aktiviteleri ve endojen GABA içeriğini uyararak normal koşullarda ve PEG ile indüklenen ozmotik stres durumunda olumlu etkilerinin olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Tomato (Solanum lycopersicum L.) is one of the most economically important plant grown worldwide, mostly in warm regions. However, plants in these areas are exposed to osmostic stress because of the climate and salty environments. Gamma aminobutyric acid (GABA) plays a significant role in plant metabolism especially under stress conditions. In this study, we analyzed the effects of exogenous GABA on plant defence mechanism. PEG-induced osmotic stress was applied to tomato plants. After the harvest, the contents of phenolic substances, GABA, MDA, total chlorophyll and the activities of antioxidant enzymes were analyzed. Exogenous GABA treatment increased total chlorophyll content and caused a decrease in MDA content. GABA treatment caused a significant increase in gallic acid and chlorogenic acid contents. PEG and GABA applications induced CAT and GR activities. According to our results, we can conclude that exogenous GABA treatment can have positive effects under normal conditions and PEG-induced osmotic stress by stimulating some phenolic substances and antioxidant enzyme activities and endogenous GABA content. Keywords : Antioxidant enzymes, Drought, Gamma-aminobutyric acid, HPLC, Phenolic content, Solanum lycopersicum.