Marketing communication strategies the case study of Coca-Cola
Pazarlama iletişim stratejileri Coca-Cola vaka çalışması
  1. Tez No: 512015
  2. Yazar: FARIDA TOSAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şirketler uzun yıllardır ürünlerini tanıtmak ve olumlu bir marka imajını kamuya açıklamak için pazarlama stratejileri kullanıyorlar. Ancak, bazı şirketler diğerlerinden daha uzun bir yaşam döngüsüne sahip olmayı başarıyorlar. Bu tezin amacı, işletmeler tarafından kullanılan pazarlama ve iletişim stratejilerini, meşrubat endüstrisine odaklanarak incelemektir. Bunu takiben Coca-Cola bir örnek olarak kullanılacaktır. Tanıtım karışımına odaklanan entegre pazarlama iletişimi, Coca-Cola tarafından küresel iletişimlerini oluşturmak için kullanılmıştır. Şirket, reklam ve halkla ilişkilere vurgu yaparak, promosyon karması stratejilerinden konseptler karışımı kullanmıştır. Literatür taraması araştırması, içerik doküman analizi ve derinlemesine kişisel görüşme, Coca-Cola'nın geleneksel değerleri ve tek marka pazarlama stratejisine bağlı kalarak 132 yıldır lider bir meşrubat şirketi olarak kaldığını gösterdi. Sonuç olarak, şirketin küresel çapta marka bilinirliğinde artış sağlayan uzun yıllar boyunca belirli bir pazarlama stratejisiyle birlikte hareket ettiği iddia edilebilir.
Özet (Çeviri)
For many years businesses have been using marketing strategies to promote their products and to expose a positive brand image to the public. However, some companies have managed to have a longer life cycle than others. The aim of this thesis is to examine the marketing and communication strategies used by businesses, with a focus on soft drink industry. Subsequent to this, Coca-Cola Company was investigated. Integrated marketing communications with focus on promotional mix has been used by Coca-Cola in order to create its global communications. The company has used a mixture of concepts from the promotional mix strategies, with emphasis on advertisements and public relations. Thorough literature review research, content document analysis and in-depth personal interview showed that Coca-Cola has stayed as a leading soft drink company for 132 years by sticking to its traditional values and one-brand marketing strategy. Consequently, it can be argued that the company has been moving along with a specific marketing strategy for many years which has provided them with increase in brand awareness globally.