Çaşırın ( Ferula orientalis L. )esansiyel yağı ile farklı ekstraktlarının antioksidan, antimikrobiyal ve in vitro nöroprotektif aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antioxidant, antimicrobial and in vitro neuroprotective activities of essential oil and different extracts of casir
  1. Tez No: 512042
  2. Yazar: ELİF FEYZA TOPDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMNUNE ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Apiaceae familyasından yenilebilir yabani bir bitki cinsi olan Ferula, aynı zamanda aromatik bileşimi ve tıbbi özellikleri ile de dünya çapında tanınmaktadır. Bu çalışmada, Doğu Anadolu Bölgesi halkı tarafından yaygın şekilde tüketilen Ferula orientalis L. salamurasının hidrodistilasyon yöntemiyle elde edilen esansiyel yağı ve liyofilize salamuranın klasik ve ultrasonik yöntemlerle elde edilen su, etanol: su, metanol: su, kloroform ve n-hekzan ekstraktları üzerinde çalışılmıştır. DPPH• ve ABTS•+ radikali giderme aktiviteleri ile Cu+2 iyonları indirgeme kapasitesi verileri, esansiyel yağın en yüksek antioksidan aktiviteye (sırasıyla; 50,040 µg/ml; 80,777 µg/ml ve 0,530) sahip olduğunu göstermektedir. Tespit edilen en yüksek toplam fenolik ve flavonoid madde miktarları ultrasonik metanol: su ekstraktına aittir (sırasıyla;117,222 mg GAE/g ekstrakt ve 21,325 mg KE/g ekstrakt). Ekstraktların LC-MS/MS ile tespit edilen fenolik bileşenleri arasında klorojenik asit ve diosmin majör bileşenler olarak tespit edilmiştir. GC-MS ile uçucu yağda ana bileşikler olarak α–pinen (%20,55), osimen (%18,83), terpinolen (%7,63), D-limonen (6,19), β-karyofilen (%5,44), bornil asetat (%5,28) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ferula is an edible wild plant genus from the Apiaceae family, is also recognized with its aromatic profile and medicinal properties. In this study, pickled Ferula orientalis L. which is widely consumed by the people of Eastern Anatolia Region was used. Its essential oil was obtained by hydrodistillation method and lyophilized water, ethanol: water, methanol: water, chloroform and n-hexan extracts were obtained by ultrasonic and classical extraction methods. DPPH• and ABTS•+ radical scavenging activities and Cu2+ ions reduction capacity data show that essential oil has the highest antioxidant activity (50,040 µg/ml, 80,777 µg/ml and 0,530, respectively). The highest total amount of phenolic and flavonoid substances were found in ultrasonic methanol: water extract (117,222 mg GAE / g extract and 21,325 mg KE / g extract, respectively). The major phenolic components of the extracts were determined by LC-MS/MS as chlorogenic acid and diosmin. The main compounds of volatile oil were identified as α-pinene (20.55%), ocimene (18.83%), terpinolene (7.63%), D-limonene (6,19%), β- caryophyllene (5,44%) and bornyl acetate (5,28%).