Kırka Bor İşletmesi Sarıkaya Açık Ocağı'nda bilgisayar destekli orta vadeli üretim planlaması
Computer aided medium term production planning at Sarikaya Open Pit Mine of Kirka Boron works
- Tez No: 512044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Kırka Bor İşletme Müdürlüğü Sarıkaya Açık Ocağında Slide sınır denge analiz programı kullanarak şev duraylılık analizi ve Micromine üç boyutlu cevher modelleme programını kullanarak da açık ocak planlama çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ilk olarak Sarıkaya Açık Ocağı hakkında daha önce yapılan çalışmalardaki jeoteknik parametreler kullanılarak bir dizi basamak şev geometrisi üzerinde şev duraylılık analizi yapılmış olup bu çalışma sonucunda yapılacak açık ocak proje çalışmasında kullanılacak basamak geometrisi belirlenmiştir. Son olarak da mevcut sondaj logları kullanılarak 3D cevher modellemesi yapılarak bu model üzerinden de açık ocak orta vade üretim planlaması oluşturulmuştur. Tez çalışması sonucunda Kırka Bor İşletme Müdürlüğü Sarıkaya Açık Ocağının 10 (on) yıllık üretim ve dekapaj planlaması oluşturulmuştur. Orta vadeli açık ocak üretim planlaması ocağın kuzey ve kuzey-batı şevlerine yapılmıştır. Böylece ocağın kuzey bölgesindeki cevher üretimi tamamlanacak ve uzun vadede önceki imalat bölgelerine iç tumba yapılmasına imkân verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, an open pit Project will be carried out by using slope stability analysis and Slide 6.0 circular failure analysis program in Kırka Boron Management Directorate's Sarıkaya Open Range and Micromine three-dimensional ore modeling program. For this purpose, slope stability analysis was performed on a series of step slope geometry by using the geotechnical parameters in the previous studies about Sarıkaya Open Pit and the slope geometry to be used in the open pit Project work to be done as a result of this study was determined. Finally, 3D ore modeling was carried out using existing drilling logs and an open mid-term production Project was established on this model. As a result of the thesis work, 10 (ten) year production and stripping plan of Kırka Boron Management Directorate's Sarıkaya Open Pit was established. The medium-term open-pit mine production Project was carried out on the northern and north-west slopes of the open pit. Thus, the ore in the northern part of the open pit will be consumed, and the area consumed in the long term will be allowed to be built waste dump in the interior.