Kyoto Protokolü'nün dünya ve Türkiye açısından rüzgar kurulu gücüne etkilerinin analizi
Analysis of Kyoto Protocol's effects on the installed wind power perspective of the world and Turkey
- Tez No: 512061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN SABİT ÇETİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Kyoto Protokolü'nün rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde ele alınmasıdır. Bu çalışmada ulusal ve yabancı enerji kuruluşlarının yayınlamış oldukları istatistiklerden yararlanılarak, Dünya ve Türkiye'nin enerji üretim ve tüketim değerleri ile kullanılan enerji kaynaklarının sınıfları ve karbon emisyon değerleri karşılaştırmalı olarak ele alınmış, küresel ısınmanın sebepleri ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Kyoto Protokolü öncesi ve sonrasında yenilenebilir enerji kaynaklarının durumları ve değişimleri dönemler halinde incelenmiştir. Küresel ısınmaya çözüm olarak ortaya çıkan yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgarın 2050 yılı gelişim senaryoları ve elektrik üretim pastasından alacağı paya değinilerek mevcut durum ve gelecek senaryolarındaki gelişim sürecine rağmen fosil kaynaklı enerjilere alternatif olup olmayacağının cevabı aranmıştır. Sonuç olarak Kyoto Protokolü ile yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen teşvikler bu dönemle başlamış ve artmıştır. Bu artıştan tüm yenilenebilir enerji kaynakları içinde en büyük payı rüzgar enerjisinin aldığı istatistiki verilerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is, to elaborate on the Kyoto Protocol's effects on wind and other renewable energy sources. In this study, utilizing the statistics, which published by domestic and foreign energy companies, of the carbon emissions of energy sources used by Turkey's and World's energy production and consumption values are taken as comparatively and focused on the causes of and solutions to global warming. The status and changes of renewable energy resources before and after the Kyoto Protocol were examined periodically. Renewable energy sources that emerged as a solution to global warming and the 2050 year development scenario of the wind and the share will receive from the electricity production pavement were searched to find out whether it would be an alternative to fossil-based energies, despite the development process in the current situation and future scenarios. As a result, incentives for renewable energy sources that have started and increased in this period by Kyoto Protocol. The largest share of this increase in all renewable energy sources is obtained by wind energy that revealed by the statistics.