1997 Kyoto protokolü ve uluslararası çevre politikalarına etkileri
1997 the constitution of Kyoto protocol and its effects to the international environmental policies
- Tez No: 204901
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BÜLENT ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Küresel ısınma ve sonucunda tüm dünyayı tehdit eden küresel iklim degisikligi,özellikle sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkmıstır. Bugün teknolojinin hızlı bir sekildeilerlemesi, atmosferde ciddi bir tahribata yol açmıstır. İklim degisikligi konusu sanayiningelismesi, devletlerarası rekabetin giderek artması ve sera gazı emisyonların atmosferdeyol açtıgı tehlikenin de etkisiyle bir çok ülke tarafından ciddi bir sorun olarak kabulgörmeye baslamıstır. Atmosferdeki tehlike ile bireysel seviyede mücadele etmeninyeterli olmaması nedeniyle, mevcut durum dünya devletlerini kurumsal bir çerçevedeortak hareket etme zorlamıstır.Atmosferdeki sera gazı emisyonlarını azaltmak ve çesitli asamalardan sonra bellibir seviyede tutabilmek amacıyla 1992 yılında BM tarafından UNFCCC kabuledilmistir. Bu noktada, BM, sanayi devri sonrasında, küresel iklim degisikligi ilemücadelede isbirligini ve devletler arasında koordinasyonu saglayabilecek biruluslararası örgüt olarak düsünülmektedir.Sözlesmenin devamında 1997 yılında, sera gazı emisyonlarının boyutunu en azaindirebilmek amacıyla Kyoto Protokolü hazırlanmıstır. Çalısmada bu hususlarbaglamında, küresel iklim degisikligine karsı olusturulabilecek isbirligi girisimlerinde,Kyoto Protokolü'nün birlestirici olup olamayacagı degerlendirilmeye çalısılmıstır.Bu baglamda çalısma üç bölümden olusmustur.Çalısmanın birinci bölümünde, küresel iklim degisikligi sorununun kavramsalçerçevesinin çizilmesini hedeflemektedir. Bu amaçla, küresel iklim degisikligikavramına iliskin bazı somut kanıtlar , global ısınmanın nedenleri, kaynaklar, ve bukonuda uluslar arası arenada yapılan çalısmalar, hükümetler-arası ve hükümetler-üstüörgütler degerlendirilmistir. Bu bölümde ayrıca, küresel ısınma ve sera gazlarınınuluslararası toplumda nasıl gündeme geldigi de tartısılmaktadır.İkinci bölümde ise Kyoto Protokolü'nün olusumu, Kyoto Protokolü sonrasındayasanan uluslararası gelismelere dikkat çekilmesi hedeflenmistir. Kyoto Protokolü'nüngenel çerçevesi, Protokol'ün uygulanması, alınan önlemler ve politikalar bu bölümünkonusunu olusturmaktadır.Üçüncü bölümde, özellikle Türkiye ve Japonya örneklerinden hareketle, ikidevletin iklim degisikligi ve Kyoto Protokolü kapsamındaki çalısmaları incelenmistir.Türkiye ve Japonya'nın iklim degisimiyle mücadele amacıyla yapmıs oldukları ulusal veuluslar arası çalısmalar ve isbirligi arayısları da bu bölümde deginilen diger konulardır.Diger yandan, Avrupa Birligine üyelik sürecinde Kyoto Protokolü Türkiye için önemlikonulardan bir olarak nitelendirilebilir.Sonuç bölümünde ise, ilk üç bölümde aktarılan bilgiler dikkate alınarak, genel birdegerlendirme yapılmıs, ayrıca Kyoto Protokolü'nün degisen uluslar arası sisteme uyumsaglamak için geçirdigi dönüsümün altı çizilmistir. Kyoto Protokolü, iklim degisikligi ilemücadele anlamında aranan uluslar arası isbirligi konusunda önemli adımlar atmıstır.Ancak söz konusu süreç içerisinde atılan adımların ve alınan kararların uygulamayadönüstürülmesi için, çalısabilirliginin kanıtlanması gerekmektedir. Bu baglamda KyotoProtokolü'nden beklenen, iklim degisikligi ile mücadelede, tarafsızlıgını ve kararlılıgınıkoruyabilmesi, isbirligi merkezi olarak yoluna devam etmesidir.
Özet (Çeviri)
Global warming and a the result of it, global climate change which threats all theworld came on the scene especially together with the industrial revolution. Today theimprovements in the technology has caused serious damages on the atmosphere. Theissue of global climate change has started to be accepted as a serious problem by manystates after the improvements at the industry, increasing competion between the statesand together with the effects of the hazard that greenhouse gasses emissions caused atthe atmosphere. Beacuse of the fact that struggling with the threat at the atmosphere atthe indivudual level is not adequate, this issue of fact obliged the world states to movetogether under the institutional framework.In 1992 UNFCCC was accepted by UN to decrease the greenhouse gassesemissions at the atmosphere and to stabilize them at a certain level after the variousphases. At this point, after the industrial revolution, UN is thought of being as aninternational organization which can ensure the cooperation struggling with globalclimate change and the coordination between the states.At the continuation of the covenant, in 1997, Kyoto Protocol was prepared tominimise the level of the greenhouse gasses. In the study, under these issues, it is tried toevaluate the cooperation enterprises which can be occured against the climete changeand whether Kyoto Protocol can have a connective role.In this context, the study is constituted from three chapters.In the first chapter of the study, it is aimed to draw a conceptual framework ofthe global climate change concept. To this end, some concrete evidence related withglobal climate warming, the causes and sources of global warming and also researchdone about this issue on the international area, govermental and non-govermentalorganizations are tried to evaluate. In addition to these, it is also discussed how globalwarming and greeenhouse gasses come up the agenda of the international society.In the second chapter, it is aimed to draw attention to the constitution of the KyotoProtocol and the international developments which were accured after the KyotoProtocol. The general framework of the Kyoto Protocol, implementation of the Protocol,adopted measures and the policies form the issues of this chapter.In the third chapter, especially moving from Turkey and Japon examples, thestudies of these two countries within the context of climate change and Kyoto Protocolis examined. Furthermore, the national and international studies and cooperationsearches of Turkey andJapon to fight with the climate change are the other topicstouched upon in this chapter. On the other hand, in the process of being a member ofEuropean Union, Kyoto Protocol can be characterize as one of the important subjects forTurkey.In the conclusion part, a general evaluation has been done by considering theinformation carried out from the first three chapters, besides the transformations of theKyoto Protocol to accord with the changing international conditions is underlined.Kyoto protocol had important steps required for the climate changes. But during theprocedure emphasized the process of the steps and the decision taken for being turnedout into performance should be proved to be active. Within this stage the expected fromkyoto protochol are to preserve ıts decisiveness and to be objective in struggling againstclimate changes and to continue on its own way as the centre of coorperation.