Kyoto Protokolü ve AB çevre düzenlemelerinin Türkiye ? AB ilişkilerine yansımaları
The reflections of Kyoto Protocol and European environmental regulations to Turkey - EU relations
  1. Tez No: 273208
  2. Yazar: YÜKSEL BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yirmi-birinci yüzyılda küreselleşmenin hızı ve etkisi, ülkeler tarafından ortak çalışmalar sonucu doğru bir biçimde gündeme getirilen bazı öncelikli konulardan ciddi şekilde etkilenecektir. Küresel ısınma veya iklim değişikliği, nedenleri ve etkileri açısından dünya çapında bir sorundur. Bütün ülkeler, küresel ısınmadan az ya da çok etkilenecek ve söz konusu etkiler, dünyanın farklı bölgelerinde farklı olacaktır. Değişimlere uyum sağlayamayan, gerekli önlemleri alamayan az gelişmiş veya fakir ülkeler, küresel ısınmanın olumsuz etkilerine daha fazla maruz kalacaklardır. Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin sera gazı salımlarını azaltmaya ve küresel iklim sistemini korumaya yönelik olarak bugüne kadar kabul etmiş olduğu ve gelecekte yürütmeyi düşündüğü yasal ve teknolojik önlemler ile politikaları, AB Genişleme Sürecini de dikkate alarak değerlendirmiştir. Öte yandan, Türkiye'nin uluslararası iklim değişikliği mücadelesindeki yerini yeni yeni almaya başlaması, bu konudaki politika ve önlemlerinin halen gelişmekte olması ve iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik yaklaşımların öneminin artması çalışmanın bir bölümünü oluşturmaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde genel hatlarıyla küresel iklim değişikliği, küresel ısınma olguları ve bu olguların bilimsel arenada ön plana çıkmasıyla, sorunun çözümündeki uluslararası gelişmeler tarihsel olarak vurgulanmıştır. Bunun devamında özellikle küresel iklim değişikliği sorununun ele alındığı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve sonraki gelişmeler irdelenmiştir. Yine bu bölümde küresel iklim değişikliğinin Türkiye'ye etkileri ortaya konulurken, Kyoto Protokolü üzerinde durulmuştur. Bu aşamada Türkiye'nin genel olarak çevre sorunları ve küresel iklim değişikliği bağlamındaki adımları değerlendirilerek Kyoto Protokolü'nün iklim değişikliğini engellemedeki önemi vurgulanmıştır. Avrupa Birliği çevre düzenlemeleri ve çevre üzerine Türkiye AB müzakereleri yine bu bölümde yer almaktadır. Beşinci ve son bölümde genel bir değerlendirme yapılarak, Türkiye'nin önündeki engeller tanımlanmış ve sonuca ulaşılabilmesi için yapılması gerekenler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The speed and impact of globalization in twenty-first century will be severely affected from the subjects which are properly raised and coopareted efforts of countries. Global warming or climate change is a worldwide problem in terms of causes and effects. All countries, more or less will be affected by global warming and the effects will be different in different parts of the world. Less developed or poorer countries which are unable to adapt to changes or take necessary precautions will be exposed more to the negative effects of global warming. In this study the legal and technological measures and policies of EU to reduce the greenhouse gas emissions and protect global climate system with taking into account of the EU Enlargement Process are assessed. However, Turkey's combat-oriented approach to international climate change is new. Many of the policies and precautions of this subject are still evolving and the increasing importance of approach is part of this study.In the first part of the study the global climate change, global warming phenomena and these phenomena which loom large in scientific arena and international developments of the solution to this problem have been historically emphasized. Additionally, global climate change issues, particularly those of the United Nations Framework Convention on Climate Change and the subsequent developments are discussed. In this section, while the effects of global climate change to Turkey are being put forward, it is also focused on the Kyoto Protocol. At this stage, it is generally assessed that Turkey?s environmental problems and steps to prevent climate change. Moreover, the importance of the Kyoto Protocol has been emphasized. This section also includes European Union environmental regulations and EU-Turkey negotiations on the environment. In the final section which is an overall assessment, the obstacles of Turkey and the measures which are need to be taken to reach the result are defined in this section.