Hastane binalarında sismik izolasyon sistemlerinin kullanım kararının bina üretim sürecine etkileri
In the hospital projects seismic isolator use, the impact of the decision to use seismic isolators on the building production process
- Tez No: 512064
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN FİLİZ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Hastaneler, Mimarlık, Earthquake Engineering, Hospitals, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Dünya genelinde deprem yüzünden ölen insanların sayısı gün geçtikçe artmaktayken 1.derece fay hattı üzerinde olan ülkemizde de depreme karşı alınan önlemler hızla gelişmektedir. Kalkınma ve gelişme politikası olarak birçok bölge kendi projesini geliştirirken bütün binalarda depreme karşı önlemler alınması hedeflenmektedir. Özellikle depremlerde kesintisiz hizmet vermesi gereken kamu binalarında sismik yalıtım ayrı bir önem kazanmaktadır. Örneğin İstanbul'da afet hazırlık projesi kapsamında hastane gibi birçok kamu binası depreme karşı yalıtımlı hale getirilmektedir. Depreme karşı hazırlanan stratejiler yönetmeliklerle de desteklenmekte, 2013 yılında yayınlanan genelge ile 100 yataklı ve üzeri hastanelerde sismik izolatör kullanımı zorunlu hale getirilmektedir. Sismik izolatör bugün için Dünya'da gelinen noktada en iyi deprem yalıtım performansı gösteren sistem olarak kabul edilmektedir. Ancak sismik izolatör kullanım kararının verilmesi bina üretim sürecinin alt evreleri olan girişim/ tasarım /ihale / yapım/ kullanım evrelerinde alınan kararlarla yakından ilgilidir. Bu çalışmada, sismik izolatör kullanım kararı verilen hastaneprojelerinde sismik izolatör kullanım kararının verilmesinin bina üretim sürecinin alt evrelerine olan etkisi, izlenmesi gereken adımlar, bu süreçlerde karşılaşılan problemler ve bu problemlerin çözümüne ilişkin alınması gereken önerilerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu çalışma söz konusu hedefe İstanbul'da sismik izolatör kullanılarak yapımı tamamlanmış/tamamlanmakta olan 5 adet büyük ölçekli hastane binasının bina üretim süreçleri incelenerek ve uzmanlarından görüş alınarak ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
While the number of people die because of the earthquake hazard, are getting increase day by day, each country is taking precautions to decrease earthquake damages. Especially in Turkey, the seismic precautions to be taken at the buildings gain importance because of being in first degree fault line. As a growth and development strategy many of district are improving their own emergency preparedness project, like in İstanbul. The use of seismic isolation plays an important role in the buildings needed to provide uninterrupted service, especially in hospitals. In Istanbul, many public buildings such as hospitals are made insulated against depression. In Turkey, Strategies and regulations are being developed to ensure that major public buildings like that hospitals are not affected by the earthquake. For example, with the general instruction of Turkey Republic (2013) using seismic isolator is made obligatory in hospitals which have more than 100 beds. Seismic isolators are accepted as the system showing best earthquake isolation performance at the point reached today in the world. However, deciding of using seismic isolation in a building is closely related with sub-phases of building construction which are enterprise / design / contract /construction / usage. In this study, In the hospital projects in which seismic isolator use decision, the impact of the decision to use seismic isolators on the sub-phases of the building production process, the problems encountered in this process and suggestions for solutions to these problems. In this study, the aim will be reached by reviewing the building production processes of 5 large scale hospital buildings completed / completed using seismic isolators in Istanbul and by consulting experts working in these projects.