Türkiye bina deprem yönetmeliğine göre binaların deprem etkisi altında davranışının incelenmesi
Investigation of the behavior of buildings under earthquake effect according to Turkish building earthquake code
  1. Tez No: 719517
  2. Yazar: ANIL KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sunulan tez çalışmasında, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018)'nin başlıca kavramları açıklanmıştır. TBDY-2018 "Deprem Etkisi Altında Yalıtımlı Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı İçin Özel Kurallar'' kapsamında 3 adet betonarme yapı modeli tasarlanmış ve yapısal analizleri gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında; sismik izolasyon kavramı açıklanmış ve deprem izolatörünün tarihteki kullanımı ile sismik izolatörlü yapıların Türkiye'deki uygulamaları sunulmuştur. Ayrıca çalışmada, deprem izolatörleri çeşitleri hakkında teknik bilgi verilmiştir. Tez çalışmasında; 6 katlı betonarme olarak hastane binası tasarımı yapılmış ve yapı taban yalıtımsız, eğri yüzeyli sürtünmeli sarkaç tipi ve kurşun çekirdekli elastomer yalıtım birimi kullanılarak bilgisayar programı (SAP2000) ile modellenmiştir. TBDY-2018'e göre yalıtım birimlerinin tasarımları gerçekleştirilerek, doğrusal ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizler kullanılarak taban kesme kuvvetleri ile etkin göreli kat ötelemeleri arasındaki farklar sunulmuştur. Sunulan çalışmada, deprem izolatörlü yapıların etkin göreli kat ötelemeleri taban yalıtımsız yapılara göre çok daha düşük değerlerde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the presented thesis study, main concepts of the Turkish Building Seismic Code (TBDY- 2018) have been explained. In the scope of the TBDY-2018,“Special Requirements for Design of Isolated Building Structural Systems Under Seismic Effect”, a total of three reinforced concrete structural models have been designed and their structural analyses have been carried out. In the thesis study, the concept of seismic isolation has been clarified and the use of seismic isolator in the past and the application of the structures with seismic isolator in Turkey have been presented. In addition, technical information for the different types of seismic isolator has been given in the study. In the thesis work, 6 storey reinforced concrete hospital structure has been designed and the structure has been modelled as without isolator, friction pendulum system and lead rubber bearings using a computer program (SAP2000). Design of the isolator members has been carried out according to the Turkish Building Seismic Code (TBDY-2018), the base shear loads and the effective relative storey displacement differences have been presented by using linear and time history nonlinear analyses. In the presented study, the effective relative storey displacements of the structures having isolator have been obtained much lower than the structures without isolator.