Seçilmiş bazı örten yakın çift yıldız sistemlerinde gezegen araştırılması
Searching planets around some selected eclipsing close binary stars systems
  1. Tez No: 512072
  2. Yazar: HÜSEYİN ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAM NASIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, kısa yörünge dönemine sahip (1.77–10 saat) örten yakın çift yıldız sistemlerinin (Post-Common Envelope Binary Stars, PCEBs: Ortak Zarf Sonrası Çift Yıldızlar ve Cataclysmic Variables, CVs: Kataklismik Değişenler) minimum zamanları hassas bir şekilde elde edilerek yörünge dönem değişimleri“zamanlama”yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu değişimlerin sistemde var olabilecek üçüncü cisimlerin (ötegezegen, kahverengi cüce, vb.) kütle çekim etkisinden veya diğer fiziksel etkenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı tartışılmıştır. Güneş gibi yıldızların etrafındaki gezegenlerden farklı olabilecek türden bu gezegenlerin araştırılması, oluşumları, evrimleri ve bağlı oldukları çift yıldız sistemlerinin yörünge evrimi hakkında önemli bilgiler verir. Gözlem verileri, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG T100 Teleskopu) ve Adıyaman Üniversitesi Gözlemevi (ADYU60 Teleskopu)'nde bulunan teleskoplar ve hassas CCD kameralar kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca farklı ülkelerde bulunan bazı teleskoplar da kullanılmıştır. İncelenen kaynakların bazılarında üçüncü cisim/lerin etkisinden ve/veya fiziksel etkenlerden kaynaklı dönem değişimi gözlenmiş ve bazılarında ise herhangi bir değişim gözlenmemiştir
Özet (Çeviri)
In this study we examined the eclipse timing of short period (1.77 – 10 hrs) eclipsing binary stars (Post-Common Envelope Binary Stars, PCEBs and Cataclysmic Variables, CVs) to investigate their orbital period variations through“timing”method. These variations can be resulted from the gravitational effects of distant orbiting third body (exoplanets, brown dwarf, etc.) or other physical effects. Identification of this kind of planets is potentially of great interest since they can guide to a better understanding of the formation and evolution of circumbinary planets and orbital period evolution of their host binary system that can be rather different from the case of single stars. The photometric data are collected with the TÜBİTAK National Observatory (TUG T100 Telescope), the Adiyaman University Observatory (ADYU60 Telescope) equipped with high sensitivity CCD cameras. In addition, some telescopes located abroad have also been used. Our results indicating a possible third body effect inferred from the updated O-C diagrams for some of these systems and an additional effect beside LTT for some of them. However, there were no periodic changes in some of them.