Ortaöğretim müzik dersinde kullanılan blokflüt ve melodika çalgılarının öğrenci performansları üzerindeki etkililik düzeylerinin karşılaştırılması
Determination of effectiveness of block flute and melodyce instruments which are used in secondary education music course program
  1. Tez No: 512071
  2. Yazar: ELA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KORKUT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırma, ortaöğretim öğrencilerinin müzik dersi öğretim programı içeriğine uygun Türk müziği içerikli eserleri, blokflüt ve melodika ile seslendirilmelerinde hangi çalgının (çalgı aletinin) daha etkili olduğunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırmanın çalışma grubu 2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar yarı yılında Erzurum Lisesi'nde öğrenim gören 9,10 ve 11'inci sınıf öğrencilerinden oluşturmuştur. Çalışma grubu öğrencileri yansız atama yoluyla D1, D2, K1 ve K2 şeklinde gruplandırılmıştır. Bulgular: Araştırmanın deneysel işlem süreci“Solomon Dört Gruplu Deneysel Model”ile gerçekleştirilmiştir. Deneysel işlem sürecinin ön test aşamasında D2 ve K2 son test aşamasında ise bütün gruplara yer verilmiştir. Çalışma grubu öğrencileri ön test ve son test aşamalarında“Çanakkale Türküsü”ve“Katibim”adlı türkülerden sorumlu tutulmuşlardır. Sonuç: Deneysel işlem sürecinin gerçekleştirilmesi için araştırmacı tarafından sekiz haftayı kapsayan bir uygulama süreci hazırlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğrencilerin BlokFlüt ve Melodika Çalma Becerilerine Yönelik Dereceli Puanlama Anahtarı”ve“Uzman Görüşü Alma Formu”kullanılmıştır. Kontrol ve deney grubu öğrencilerinin ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiği zaman Solomon dört gruplu modele yönelik yapılan karşılaştırmalar, deneysel işlem sürecinin etkili olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Deneysel işlem süreci sonuçları bir bütün olarak ele alındığında öğrencilerin“Çanakkale Türküsü”ve“Katibim”adlı eserleri seslendirmelerinde melodika ile daha başarılı sonuçlara ulaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is proposed to determine which instruments are more effective in vocalizing Turkish music content, block flute and melodica which are suitable for the content of the music lesson curriculum of the secondary school students. Method: The research group is divided into three different student stages as 9th, 10th, and 11th which studying at Erzurum High School in the spring semester of 2016-2017 academic year. The student group are grouped as D1, D2, K1 and K2 by unbiased assignment. Findings: The experimental process of the study is performed with the“Solomon Experimental Model with Four Groups”. In the pre-test phase D2 and K2 and in the post-test phase all groups (D1, D2, K1 ve K2) are participated during the experimental process period. The students in the research group are held responsible for the“Çanakkale Türküsü”and“Katibim”in the both pre-test and post-test phases. Results: In order to carry out the experimental process, the researcher prepares a teaching system covering eight weeks. As a data gathering tool in the research,“Students' graded score key for block flute and melodica playing skills”and“Expert opinion form”is used. The Mann-Whitney U test is used to determine whether there is a significant difference between pre-test and post-test results in control and experimental students group. When the results are evaluated, the comparisons made for the Solomon in four-group model reveal that the model is effective. As a result, when the experimental process results are considered as a whole, it has been seen that students have achieved more successful results with melodica in both“Çanakkale Türküsü”and“Katibim”.