The effect of indebtedness upon a firm's performance
Borçluluğun bir firmanın performansı üzerine etkisi
  1. Tez No: 512092
  2. Yazar: ORÇUN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLARA ALTIOK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, borçluluk meselesi bir firmanın performansını ortaya koymada büyük bir rol oynamaktadır. İster büyüme ve gelişme hedeflerini belirlemede olsun, isterse de nispi maliyet yönetimi stratejilerini uygulamada olsun, borçluluğun önemi büyük bir mesele olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de metal sektörü 2016 yılına kadar sektör tabanlı yatırımlardan ötürü yüksek borçluluk oranıyla çalışmıştır. Dolayısıyla Borsa İstanbul'da işlem görmekte olan metal sektörüne ait 18 firma önceden seçilip analiz edilmiştir. 18 metal firmasının 2009 – 2016 yılları arasındaki finansallarıyla oluşturulan panel data, bu firmaların borçluluk oranlarıyla AK (Aktif Karlılık), ÖV (Özvarlık Verimliliği) ve Tobin's Q cinsinden firma performanları arasında negatif bir ilişki olup olmadığını saptamak adına Panel Least Squares metoduyla regress edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In developing countries such as Turkey, the matter of indebtedness takes a great role in monitoring the performance of a firm. Either targeting their growth & expansion policies, or implementing relative cost management strategies, the importance of indebtedness emerges as a great deal. Metal sector in Turkey until 2016 has been working with high rates of indebtedness due to sector-based investments. Therefore, 18 pre-selected companies from the metal sector which also operate in Borsa Istanbul, are taken into analysis. A panel data containing the financials of these 18 metal companies are regressed via Panel Least Squares method to find out whether there is a negative correlation between these firm's indebtedness and their performance in terms of ROA (Return on Assets), ROE (Return on Equity), and Tobin's Q.