Bankacılık sırrının açıklanması suçu (BankK m. 159)
The offense of disclosure of banking secrets (Banking law art. 159)
- Tez No: 512114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bankacılık sırrı, hem banka sırrını hem de müşteri sırrını kapsayan bir üst kavram olarak kullanılmaktadır. Banka sırrı, bankanın kendi tüzel kişiliğine ait, genel olarak mali durum ve yönetim esaslarına ilişkin bilgi ve belgeleri ifade etmektedir. Müşteri sırları ise, bankanın müşterisiyle olan ilişkisi sonucu öğrendiği, müşterinin şahsi ve mali durumuna ilişkin bilgi ve belgelerdir. Mülga bankacılık kanunlarında olduğu gibi 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nda da bankacılık sırrını sıfat veya görevi dolayı öğrenen kişiler için sır saklama yükümlülüğü getirilmiştir. Sır saklama yükümlülüğünün ihlali halinde gündeme gelecek olan bankacılık sırrının açıklanması suçu, bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Beş bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, bankacılık sırrı kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için banka kavramı, bankacılık faaliyetleri ve bu faaliyetler çerçevesinde teşkil eden banka ve müşteri sırları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde sır saklama yükümlülüğünün kapsamı ortaya konduktan sonra, üçüncü bölümde, bu yükümlülüğün dışında tutulan hallere yer verilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümde ise çalışmamızın ana konusu olan bankacılık sırrının açıklanması suçunun unsurları ile özel görünüş biçimleri açıklanmış; bununla birlikte bankacılık sırrının açıklanması suçu açısından dikkate alınması gereken muhakeme şartları da incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Banking secret is used as an umbrella term covering both bank secrets and client secrets. The term bank secret refers to information and documents regarding the bank as a legal entity, namely, those relating to its financial status or its principles of governance. The term client secret refers to information and documents obtained by the bank during the course of its relationship with the client, namely, those relating to the client's personal and financial status. Like the previous banking laws, the Banking Law no. 5411 stipulates a confidentiality obligation on individuals who learn banking secrets due to their positions or duties. The offense of disclosure of banking secrets, which will occur in case of breach of this confidentiality requirement, is the subject matter of this work. In the first of the five sections constituting this work, the terms“bank”,“banking activities”,“bank secrets”and“client secrets”are evaluated. The second section covers the scope of the confidentiality requirement and the third section looks at cases that do not constitute a breach of this obligation. The fourth and fifth sections consist of the elements of the offense of disclosure of banking secrets, the special appearances of the crime, and the procedural conditions which must be considered with regard to the offense of disclosure of banking secrets.