The affect of phenomenon marketing on purchasing decisions
Fenomen pazarlamasının satın alma kararlarına etkisi
- Tez No: 512113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÖYMEN KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın genel amacı fenomen pazarlamasının satın alma kararlarına etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada fenomen pazarlamasının gerçekten satın almaya etkisinin olup olmadığı, diğer pazarlama kanallarıyla karşılaştırılması, yüksek etkiye sahip olan fenomenlerin belirgin özelliklerinin tespit edilmesi, takipçilerin özelliklerinin etkilenme seviyeleri ile ilişkisinin incelenmesi, bunun bir pazarlama aktivitesi olduğu anlaşıldığında fenomenleri takip etme eğilimindeki değişimin araştırılması, ve sosya mecralara göre etki seviyesinin değişip değişmediği konularına cevap aranmaktadır. Çalışmanın ana çıktıları şu şekildedir: 1) fenomen pazarlaması insanların satın alma kararlarına olumlu yönde etki etmektedir , 2) bu kanalın etkisi geleneksel pazarlama kanallarından yüksektir (TV ve gazete/dergi ile benzerdir), ancak internet sitesi reklamlarına kıyasla daha düşüktür, 3) etkisi yüksek olan fenomenlerin özellikleri 5 ana boyutta toplanmıştır: fenomenlerin günlük ve popüler hayatla ilgili olması, detaylı bilgi paylaşımı yapılan mecraların kullanılması, paylaşılan içeriklerin günlük hayat veya eğlence sektörü ile ilgili olması, fenomenlerin karakterleri ve arkaplan özellikleri (bilgi seviyesi, tecrübe vs.), bağlantı ve iletişim özellikleri, 4) Kadın, mezun olmuş (öğrenci olmayan) veya bekar kişilerin fenomenlerden etkilenme eğilimleri diğerlerine göre daha yüksektir, 5) takip ettikleri bir fenomenin pazarlama aktivitesi olarak kullanıldığını fark ettiklerinde; özellikle daha önce bir fenomenden etkilenip ürün satın almış insanların, o fenomeni takip etmeyi bırakma eğilimi daha yüksektir, 6) fenomenlerin etki seviyeleri bulundukları sosyal mecralara göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper it is aimed to find out the following: whether this marketing channel has really an impact on decisions of people, whether it has higher influence than the other marketing channels like TV, newspaper/magazine, radio, websites etc., what are the main distinctive features of more influential phenomenons, whether the features of followers have impacts on the level of being influenced by a phenomenon, whether followers have tendency to unfollow if there is an obvious marketing activity presented by a phenomenon, and whether social media platforms have impact on influence level of phenomenons. A questionnaire was used for data gathering. By the answers of this questionnaire, the following findings are found: 1) People are influenced by phenomenon marketing, 2) the influence of this marketing channel is higher than the most traditional channels (similar with TV and newspaper/magazines), but it is lower than online website marketing, 3) there are five distinctive dimensions of features of more influential phenomenons compared the others: relation to daily and popular lifes of people, detailed information sharers, the content topic of phenomenons about daily activities and entertainment, the character/background, and the connection/communication levels of a phenomenon, 4) female, graduated or single people have more tendency to be influenced by a phenomenon, 5) the tendency of unfollowing a phenomenon is higher for the people, who have ever bought a product by being influenced by a phenomenon, when they realize the marketing activity done by that phenomenon, 6) the level of influence of phenomenons change regarding to social media platforms.