MDFLAM üretiminde bazı faktörlerin düzlemden sapma değeri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination some factors affecting value of deviation from plane in the production of MDFLAM
  1. Tez No: 512126
  2. Yazar: BULUT ÖNEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN KAYMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada; Kızılçam (Pinus brutia Ten) ve Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky) odunlarından elde edilen %20-%80 karışımında yongaların liflendirilmesinin ardından presleme yapılması ile orta yoğunluklu lif levha (MDF) üretimi gerçekleştirilmiştir. Klimatize edilen levhalar zımparalanarak melamin kaplama preslerinde bir yüzü reçineli kağıt ile kaplanmak sureti ile basılmıştır. Levhanın düzlemden sapma miktarını araştırmak üzere kaplama presi kütle sıcaklık farkları, parafin miktarı, kağıt gramajının değişkenliği, farklı tesiste üretilmesi ve farklı pres sacı ile üretilmesi çalışmaları yapılmıştır. Bu değişkenlerin levhanın fiziksel (yoğunluk, rutubet oranı, su emme, kalınlık artışı) ve mekanik (elastikiyet modülü, liflere dik yönde çekme direnci, eğilme direnci özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Deneme levhalarının üretimi MDF'lerin alt yüzeylerinin melamin kaplama preslerinde kaplanması ile elde edilmiştir. Deneme levhaları 20 ± 2oC ve % 65 ± 5 bağıl nem koşullarında 15 gün süresince iklimlendirme ortamında bekletilerek ilgili standartlarda öngörülen boyutlarda kestirildikten sonra tekrar dinlenme odasına konulmuştur. Üretilen deneme levhaları incelendiğinde kaplama presi kütle sıcaklık farkı dışında düzlemden sapma miktarını etkileyen başka bir etkenin olmadığı tayin edilmiştir. Levhaların fizksel özellikleri araştırıldığında, parafin miktarının yoğunluk ve rutubet oranını ters orantılı olarak etkilediği belirlenmiştir. Mekanik özellikler incelendiğinde ise önemli bir tesir gözlenmemiştir. Sonuç olarak, melamin kaplama presi kütle sıcaklık farkının 25 °C olarak tek yüz kaplama üretimi gerçekleştirildiğinde istenilen düzlemden sapma (dönme-kamburlaşma) değerine ulaştığı anlaşılmıştır. Yapılan bu çalışmanın sonuçları seri üretim aşamasında kabul değeri olarak görülmekte ve uygulanmaktadır. Tek yüz kaplama üretiminde farklı müşterilerin taleplerini karşılamada referans noktası durumundadır.
Özet (Çeviri)
In this study; the particles obtained from woods of 20% Red pine (Pinus brutia Ten) and 80% Oriental beech (Fagus orientalis Lipsky) were fiberized and then pressed to produce medium density fiber board (MDF). After climatized plates were sanded, was covered bar face of plates with rekindle kit in melamine coating press. In order to investigate the amount of deviations of the plate from plane, studies were made on the production of the coating press mass temperature differences, the amount of paraffin, the variation of the paper weight, production at different facility and production with different press sheet metal. The effects of these variables on physical properties (density, humidity ratio, water absorption, thickness increase) and mechanical properties (elasticity modulus, tensile strength perpendicular to the fibers, bending resistance properties) were investigated. The production of the test plates was achieved by coating the lower surfaces of the MDFs in melamine coating presses. The test plates were kept in a climate environment for 15 days at 20 ± 2C and 65 ± 5% relative humidity conditions, and after plates were cut back according to standards, placed in the climate chamber again. When the produced test plates are examined, it is determined that there is no other factor affecting the amount of deviations from plane other than the coating press mass temperature difference. When the physical properties of the plates were investigated, it was determined that the amount of paraffin influenced the density and humidity ratio as an inverse proportion. When mechanical properties were examined, no significant effect was observed. As a result, it has been understood that the melamine coating press mass temperature difference reaches the value of deviation from desired plane (turn-hump) when single face coating production is carried out at 25°C. The results of this study are approved and applied as the acceptance value during the mass production phase. It is the reference point for meeting the demands of different customers in the production of single face coatings.