Kutu mobilyada arkalık panelinin mobilyanın mukavemet ve kararlılık performansına etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of backboards on strength and stability performance of box-type furniture
  1. Tez No: 395643
  2. Yazar: HÜSEYİN YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada; demonte kutu mobilyada arkalık paneli ve montaj şekillerinin, mobilyanın mukavemet ve kararlılığı üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2 farklı gövde malzemesi, 2 farklı gövde bağlantı elemanı, 3 farklı arkalık paneli ve 2 farklı arkalık bağlantı elemanı kullanılarak üretilen diyagonal çekme - diyagonal basınç numuneleri ve kutu mobilya örnekleri üzerinde mekanik deneyler yapılmıştır. Sonuçlar; bu değişkenlerin deney örneklerinin kuvvet taşıma kapasitesi ve kararlılığına etkileri açısından değerlendirilmiştir. Kutu mobilya örneklerinin ve deney numunelerinin bilgisayar destekli üç boyutlu yapısal analizi, Sonlu Elemanlar Metodu (FEM) ile yapılarak deneylerden elde edilen sonuçlar bu analiz verileri ile karşılaştırılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre; 8 mm MKYL (Melamin Kaplı Yonga Levha) arkalığın içten arkalık bağlantı elemanı ile birlikte kullanıldığı örneklerde kararlılık, kuvvet taşıma kapasitesi ve maliyet/performans açısından en yüksek değerlerin elde dildiği belirlenmiştir. Çalışmada, FEM'in avantajlarından da yararlanarak kutu mobilyayı oluşturan unsurların yük altındaki davranışları, sisteme katkıları ve birbirleri ile etkileşimleri incelenmiştir. Elde dilen kararlılık değerleri ve gerilme analizi sonuçlarının, tasarım aşamasında kullanılabilecek ön bilgileri sağlamak adına başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Bu verilerin, mobilya üretiminde mühendislik tasarımı temelinde kullanılabilecek önemli bir kaynak olacağı ve kaliteli mobilya üretimine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of backpanels and connectors on strenght and rigidity performance of demountable case furniture under diagonal loads was aimed to determine. For this purpose specimens and sample cases were prepared including 2 body materials, 2 body connectors, 3 back panel materials and 2 back panel joint techniques. Computer-aided three-dimensional structural analysis of box furniture samples and test samples were realized with the Finite Element Method (FEM). The data obtained from experiments were compared with the data from computer analysis. According to results cases backrest of 8 mm YLLAM showed higher values (stiffness, strenght, cost-performence) than those of plywood and MDFLAM back panels. In the case of back panel joint techniques; inside joints were given the best results with 8 mm YLLAM back panel.In the study, loaded behaviors of all elements that make up the furniture were examined. Effects to the system and the interaction of those elements were determined with FEM. It is observed that stability values and results of stress analysis is significantly with the aim of providing pre-informations to be used in design process. The results are taken into consideration in the design of furniture, able to provide contribute to production of quality furniture.