Kutu konstrüksiyonlu mobilyalarda minifiksli köşe birleştirmelerin moment taşıma performanslarının belirlenmesi
Determination of the moment performance of minifixed corner for case construction furniture
- Tez No: 180363
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, kutu konstrüksiyonlu mobilyalarda kullanılan alternatif köşebirleştirme tekniklerinden biri olan minifiksli köşe birleştirmelerin momenttaşıma performansları araştırılmıştır. Denemelerde malzeme çeşidi olarak,yonga levha, lif levha, reçine emdirilmiş kağıt kaplı yonga levha ve lif levha,tabakalı levha (okume kontrplak) ile yönlendirilmiş yonga levha (OSB)kullanılmıştır. Bağlantı elemanı olarak da, metal ve plastik dübelli olmak üzereiki çeşit minifiks kullanılmıştır. Birleştirmeler, minifiks + tutkalsız kavelalı(demonte) olarak yapılmıştır. Toplam 288 adet deney örneği hazırlanarak statikyük altında diyagonal çekme ve diyagonal basınç deneylerine tabi tutulmuştur.Deney sonuçlarına göre; diyagonal çekme deneylerinde malzeme çeşidine göreen yüksek değeri MDF lam örnekler vermiş, en düşük değer ise yonga levhaörneklerde elde edilmiştir. Diyagonal basınç deneylerinde malzeme çeşidinegöre ise en başarılı sonuçlar kontrplak örneklerde, en düşük değerler ise yongalevha örneklerde gözlenmiştir. Malzeme çeşidi ve minifiks tipi ikilietkileşimlerine göre diyagonal çekme ve diyagonal basınç deneylerinde enyüksek sonuç metal dübelli bağlantı elemanıyla kontrplak malzemede eldeedilmiştir. En başarısız sonuçlar ise metal dübelli bağlantı elemanıyla yongalevha malzemede gözlenmiştir. Metal dübel ile plastik dübel arasındaki farklaristatistiksel açıdan önemsiz çıkmıştır. Sonuç olarak; kutu konstrüksiyonlumobilya üretiminde, MDF lam ve kontrplak malzeme kullanılması teknikaçıdan önerilebilir. Dübeller arasında direnç farkı olmadığından, metal dübelliminifiksler ile plastik dübelli minifiksler farklı çözümlerde birbirlerinealternatif olarak kullanılabilir. Minifiks tipi bağlantı gereçlerinin üreticilere,kullanıcılara ve tasarımcılara teknik, ekonomik ve estetik yönden çeşitlifaydalar sağlayabileceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the moment performance of minifixed corner joints of caseconstruction furniture have been investigated. In the tests, particle board,medium density fiberboard, particle board and fiberboard surfaced withsynthetic resin, plywood and oriented strand board were used as the woodmaterials. Two kinds of minifix elements with plastic and metal were utilized asthe fasteners. Moreover these joints were constructed with ready to assemble.Totally, 288 specimens were exposed to diagonal tension and diagonalcompression tests under static loads. According to test results, it was concludedthat MDF lam specimens showed the highest performance and the particleboard specimens gave the lowest performance. Not only in the diagonal tensiontests, but also in the compression tests the particle board becomes the materialwhich shows the lowest performance while the highest performance is carriedby plywood materials. According to types of materials minifix, the highestperformance was obtained by metal dowel connectors and plywood materials inthe tests of diagonal tensile and pressure. On the other hand, the lowestperformance was shown by metal dowel materials and the particle boardspecimens. Moreover, the differences between the metal dowel connector andthe particle board material has become insignificant in terms of statistics. Inconelusion, to use of MDF lam and plywood can be suggested techniquely incase construction furniture. Since there are no significant differences betweendowels, they can be used interchangably. Furthermore, minifiks typebconnecting materials can be beneficial to producers, consumers and designers interms of esthetics, techniques and economy.