Sağlık Ovası graben havzasındaki turba zeminlerin duraylılık analizleri
Geotechnical evaluation of peat in Saglik Plain graben basin( Turkoglu, Kahramanmaras, SE Turkey )
  1. Tez No: 512130
  2. Yazar: SERKAN ÖZHAN İŞGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Turbalar oksijensiz sulak alanlarda özellikle nemli ve ılık iklim koşullarında bitki köklerinin depolanmasıyla oluşan yüksek organik içeriğine sahip, karbon bakımından zengin bir zemin türü olarak tanımlanmaktadır. Düşük taşıma gücü, yüksek oturma oranı ve şev duraysızlığı gibi mühendislik problemlerine sahip turba zeminler genel olarak mühendislik yapıları için uygun zemin özelliği göstermezler. Ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte, turba zeminlerin jeolojik ve jeoteknik özelliklerine yönelik çalışmalar sınırlı düzeyde kalmıştır. Bu çalışma kapsamında Sağlık ovası Graben havzasında yeralan turba zeminlerde karşılaşılan mühendislik sorunlarının jeolojik ve jeoteknik yönünden değerlendirilerek şev duraylılık model analiz çalışmaları yapılmıştır. Sağlık ovası gölsel çökelleri üst kısımları siyahımsı koyu kahverengi organik içeriği zengin bitki kökleri bulunan nebati toprak ve altında yer alan siltli kil kumlu kil ve turba ara katmanlı yer yer kabuklu hayvan kavkıları içeren, su muhtevası yüksek plastik özellikteki birimlerden oluşmaktadır. Kılavuzlu Sulaması Ana Kanal projesi kapsamında km 56+550.00–km 60+150.00 arası İnceleme alanı olarak belirlenmiştir. Yapılacak proje sayesinde Kahramanmaraş Gaziantep ve Hatay illerindeki 55.536 ha tarımsal arazinin sulanabilmesi planlanmaktadır. Ana kanal; sulama, drenaj, derivasyon ve taşkın kanalı olmak üzere hizmet verecektir. Çalışma bölgesindeki turbanın yüksek su içeriği ve ileri derecede sıkışabilme özelliklerine sahip olamasından dolayı yapılacak sulama kanalı kazısı sonrasında düşük taşıma gücü, önemli oranda konsolidasyon oturmasına ve açılan kazı şevlerinde duraysızlıklara neden olacağı belirlenmiştir. oturmaların azaltılması yeterli taşıma gücüne sahip olması ve şev duraylılığının sağlanması için gerekli drenaj çalışmaları ile birlikte taş tahkimat ve fore kazık uygulamalarının yapılması ile gerekli duraylılığın ve iyileştirmelerin sağlanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Peat is defined as a carbon-rich soil type with high organic content, which is formed by the storage of plant roots, especially in humid and mild climatic conditions, in anaerobic wetlands. Peat floors with engineering problems such as low bearing capacity, high settlement and slope instability do not generally show suitable soil properties for engineering purposes. Although not very common in our country, studies on the geological and geotechnical properties of peat soils have remained limited. Within the scope of this study, geological and geotechnical aspects of the engineering problems encountered in peat soils located in the Saglik Plain Graben Basin have been evaluated and slope stability model analysis studies have been carried out. The lacustrine sediments of the Saglik Plain consist of blackish dark brown organic rich and abundant plant roots humus and silty clay in upper part, sandy clay and peat interbedded including crustacean shells, water-rich, high-plastic units in lower part. The study area is determined as the survey area between km 56 + 550.00 - km 60 + 150.00 of the Kilavuzlu Irrigation Main Canal project. 55.536 hectares of agricultural land in Kahramanmaras, Gaziantep and Hatay provinces (S-SE Turkey) are planned to be irrigated by this project. Main channel is serving as an irrigation, drainage, derivation and flood channel. Because of the high water content and high compressibility of the peat in the study area, it will cause low bearing capacity, substantial consolidation and instabilities in the excavation slope after irrigation canal excavation. In order to decrease the settlement, to supply the sufficient bearing capacity and to provide slope stability, stone support and pile application is required in addition to drainage work to ensure the required slope stability and improvements.