Lazer üretim yöntemlerine uyumlu inovativ radyatör tasarım araştırması
Compatible innovativ radiator design investigation in laser production
- Tez No: 512150
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde kullanılan lazer kaynak teknolojisi, ülkemizde son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Lazerler uzun yıllar boyunca çeşitli kaynak uygulamalarında kullanılmıştır. Radyatörlerin laser kaynak yöntemleriyle kaynağı, diğer kaynak yöntemlerine göre daha fazla avantaj sağlamaktadır. Bunlara en önemli örnek, kaynak sonrası oluşabilecek yüzey deformasyonları ve kaynak hatalarının minimum olmasıdır. Bu tezin esas amacı radyatör üretiminde kullanılan çelik ve alüminyum malzemelerin laser kaynak yöntemleriyle kaynak edilebilirliği, ve farklı değişkenler kullanarak, değişkenler arasındaki farklılıkları incelemek ve sonucunda uygun kaynakları saptamaktır. Radyatör malzemelerinde kullanılan çelik ve buna alternatif alüminyum malzemeler üst üste gelecek biçimde ortadan bindirme kaynağı edilmiştir. Farklı 2 malzeme kullanılarak, kaynağın malzeme yapılarına göre farklılıkları, farklı değişkenler kullanılarak, kaynak hızı, odak mesafesi, odak açısı, koruyucu gaz kullanılması gibi çeşitli faktörlerin kaynağa nasıl etkide bulunduğu gözlemlenmiş ve böylece sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The laser welding technology used today is becoming widespread in our country in recent years. The laser has been used in various welding applications for many years. Laser welding of the radiators, provides more advantages than other welding methods. The most important example of these is the minimum surface deformations and weld failures that can occur after welding. The main purpose of this thesis is to investigate the source availability of steel and aluminum materials used in the production of radiators by laser welding methods and to examine the differences between the variables using different variables and to determine the appropriate weldings as a result. The steel that used in the radiator materials and the alternatively aluminum materials were overlap welded in a superimposed manner. By using different 2 materials, it was observed how various factors such as welding speed, focal distance, focus angle, protective gas usage were influenced by source, and the results were obtained by using different variables according to material structures.