Bazı serin iklim çim türlerine ait yeni çeşitlerin Akdeniz iklim koşullarındaki performanslarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study on evaluation of new species performace of some cool climate turfgrasses in our country under the Mediterranean climate
- Tez No: 512151
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEPCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma 2015-2016 yıllarında Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu'nun deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada; Lolium perenne (İntegra, Bizet-1, New orleons, Caddieshack) Festuca rubra rubra (Eugene, Merlot, Maxima), Festuca rubra commutata (Survivor, Maritza), Festuca rubra trichophylla (Samanta), Festuca arundinacea (Tomcat-1, Galetea, Jaguar), Poa pratensis (Avalanche, Evora) çeşitlerinin Akdeniz iklim koşulları altındaki özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla Çıkış Yüzdeleri (Gün), Doku (1-9), Renk (1-9), Kaplama Oranı (%), Yabancı Ot ile Rekabeti (1-9), Yeşil Madde Verimi(kg/da), Kuru Madde Oranı(%), Kuru Madde Verimi (kg/da), Kışa Dayanıklılık (1-9) ve Genel Görünüm (1-9) karakterleri ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; Akdeniz iklim koşulları altında Lolium perenne, Festuca arundinacea ve Poa Pratensis ait çeşitler Festuca rubra rubra, Festuca rubra commutata ve Festuca rubra trichopylla çeşitlerine karşın bir çok karakter açısından olumlu sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
This research carried out on the test fields of Ege University Bayındır Meslek Yüksekokulu between 2015-2016. In this research, features of turfgrasses species, such as Lolium perenne (İntegra, Bizet-1, New orleons, Caddieshack) Festuca rubra rubra (Eugene, Merlot, Maxima), Festuca rubra commutata (Survivor, Maritza), Festuca rubra trichophylla (Samanta), Festuca arundinacea (Tomcat-1, Galetea, Jaguar), Poa pratensis (Avalanche, Evora), was studied under the conditions of Mediterranean climate. For this purpose, characteristic of Germination Rates (Day), Texture (1-9), Color (1-9), Cover Rate (1%), Weed Investigation (1-9), Green Matter Yield (Kg/Da), Dry Matter Content (%), Dry Matter Yield (Kg/Da), Cold Resistance (1-9) and General Outlook (1-9) was dealt with. According to the data obtained, kinds which belong to Lolium perenne, Festuca arundinacea and Poa Pratensis have good performances in terms of many charachters under the Mediterranean climate conditions against kinds of Festuca rubra rubra, Festuca rubra commutata and Festuca rubra trichopylla