Küresel su hakları ve Türkiye
World water rights and Turkey
  1. Tez No: 512154
  2. Yazar: BİLGE YÜCEER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada su hakları tartışılmıştır. Giriş bölümünde suyun önemi, özellikleri ile su kirliliği ve korunması konusu ele alınarak suyun insan sağlığı ve çevrenin sürdürülebilmesi açısından önemi ortaya konmuştur. Önceki çalışmalarda su hakları ile ilgili araştırmalar taranmış, bu çalışmaların konuyu nasıl ele aldığı ve sorunlara getirdiği öneriler incelenmiştir. Yapılan bu çalışmada Dünya'da ve ülkemizde su kullanım kaynaklarının kirliliğe karşı korunması, suyun canlılar tarafından korunması, su ihtiyacı gibi konular incelenmiştir. Su ve su hakları ile ilgili kanun, yönetmelik ve ekolojik sistemler birlikte değerlendirildiğinde ortaya etkileşim mekanizması çıkmaktadır. Bu çalışmada da bu etkileşimler bir araya getirilerek bir model geliştirilmiştir. Bu çalışmada geliştirilen model ile su hakkının korunması yönünde çıkacak olan yasal düzenlemelere ve uygulamalara bir altyapı oluşturacağı ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, water rights were discussed. In introduction, importance of water and characteristics, water pollution and protection were taken for human health and sustainability of enviroment. In background study, investigations were made for related works of water rights, advices for problems and solutions. In the World and in our Country, water needs, protection of water for livings and pollution were investigated. When laws, rules and regulations about water and water rights were investigated with the ecologial systems, interrelation mechanisms came out. These interrelations were gathered and a model improved. This improved model introduced is expected to set up a base for prospective rules and regulations.