Küresel ekonomik güçlerin Ortadoğu politikası ve Ortadoğu enerji kaynaklarına yatırım stratejisi ile Türkiye'nin Ortadoğu politikası ve Ortadoğu enerji kaynaklarına yatırım stratejisi
Global economic forces Middle East policy and Middle East energy resources investment strategy with Turkey's Middle East policy and Middle Eastern energy sources investment strategy
- Tez No: 350997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL MÜTERCİMLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Küresel ekonomik güçler ve bunların uzantısı olan şirketler teknoloji, enerji, su ve petrol kaynaklarının paylaşım ve denetimi için birbirleriyle kıyasıya mücadele etmektedirler.Gördüğümüz kadarıyla Bu mücadelede olmadık yollara, başvurmuşlardır. Özellikle Ortadoğu'da; ülkelerin iç işlerine karışma, diğer güçlere karşı hedef ülkeye silah ve para yardımı yapma, iktidar değiştirme hatta biraz daha ileriye gidip iç çatışma yaratma ve sonrasında darbe yapmak eğer o da tutmaz ise demokrasi insan hakları ve özgürlük getirme söylemleriyle hedef ülkeye saldırdıklarına tanıklık edilmektedir.Bunun sonucunda milyonlarca insan ölmüş, binlerce insan ailesinden ayrılmıştır…Yapılan bir enerji konferansında W.Churchill şunu söylemektedir: 'BİZİM İÇİN BİR DAMLA PETROL,BİR DAMLA KAN KADAR DEĞERLİDİR.' Buradaki temel amaç enerji savaşıdır. Yaşanan bu enerji savaşlarını kısaca özetlersek ABD enerji geçiş yollarını güvenlik altına alarak Ortadoğu'daki enerjiyi tekelleştirmek istiyor. Özellikle Türkiye'yi yanına alıp Rusya ve İran'ı devre dışı bırakarak boru hatlarının Gürcistan ve Türkiye üzerinden geçmesini istemektedir. Çünkü Rusya ve İran enerjiyi bir şantaj malzemesi olarak kullanabilmektedir. Rusya'nın stratejisi ise eski Sovyetler birliğinden ayrılıp bağımsızlık kazanan ülkeleri kontrol altına alarak enerji üzerinde dünyada tek söz sahibi olmak istemektedir. Aynı zamanda Batının ve ABD'nin izlediği boru hattı stratejisine karşılık bütün boru hatları üzerinde tekelleşmeye ve Batı'yı kaynaklara ulaşamaz hale getirip kendine muhtaç ederek ABD 'yi yalnızlaştırmaya çalışmaktadır. Batı yani Avrupa ise artan enerji ihtiyacını karşılamak ve Rus şantajından kurtulmak için enerjinin boru hatları üzerinden Gürcistan'a oradan da İstanbul'a taşınmasını yani kendi kontrolleri altında olan ülkelerden geçmesini istemektedir. Ayrıca Avrupa boru hatları üzerinde çeşitli stratejiler ve boru hatları güzergahı geliştirmiş olsa da (nabucco projesi) sonucun başarısız olduğu,en azından şimdilik gözlenmektedir. Çin ise artan enerji ihtiyacını karşılamak için Rusya ile sürekli temas halindedir. Çünkü Çin kimi uzman ve analistlere göre kontrolsüz büyüyen bir dev olduğundan başta ABD ve diğer küresel güçlerin gözleri Çin üzerindedir. Aynı zamanda etrafı ABD ile çevrilen Çin ,Rusya'nın kontrol ü altında bulunan Avrasya'daki enerji kaynaklarına yönelmiş ,hatta son dönemlerde Rusya'dan doğrudan Çin'e boru hattı geçmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global economic Powers and companies which are extinsions of them are struggling among themselves on sharing and controlling technology,energy, water and oil resources.For as to see they put in unacceptable ways during this struggle .Especrally in the Middle East ;to interfere of country's domestic affarrs ,to assistn of money and meapan to the target country across the other Powers,to chance rulling power ewen to go more further and create clurl war and after it to make coup,if they are unseccesfıl toy coup it is witnessed that they attack to the target country toy using speech of toringing them democracy, human rights and freedom. As a consult of this, million of people dred and thausands seperated from their familes.At a Conference in W.Churchill said that; A drop of oil as precious as a drop of blaod for us.The goal of this is energy war. To make the toriefly sum of these energy war; the USA wants to monopolige energy in the Middle East toy getting under safety of energy passing ways.Especially it wants to take Turkey toy it is ownside for passing pipe lines from Georgia and Turkey by disabling Russia and İran. Because Russia and İran can use the energy as a material of blackmail. The strategy of Russia is being only itself have a right to say on energy by getting under control of the countries which wan their liberties by seperating ex USSR. The meantime it tries to monopoly on the whole pipe lines provision against strategy of the West and the USA ,and it tries to maket he West dependent it self by unreachable to the resources for making the USA isolated. The West so Europe wants to pass the energy pipe lines over Georgian from there yo Istanbul where the countries that under it is control for supplying growing energy reguirements and getting rid of Russian blackmail.Besides though Europe developed warious strategies on pipe lines and pipe lines route the result is unseccessful (Nabucco Project) at least it has been obzerved for now. As to China, it is always in contact with Russia for supplying growing energy. Because according to the some experts and analysts Russia as an uncontrolled growing giant the USA and other global Powers watch over it. The meantime surrounded by the USA, China headed for energy resources in Eurasia that under control of Russia. Thougy at last terms it is planned that passing over pipe line direckly from Russia to China.