Poliklorlu buten ve butadien yapılı bileşiklerden açık zincirli ve siklik tiyoeterlerin sentezleri
- Tez No: 56116
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
V. ÖZET Poiikloriu Buten ve Bîsîadiea Yapılı Bileşiklerden Açık Zmcidi 7e Sildik Tiyoeierlerm Sentezleri Bu çalışmada trikloretüenden çıkılarak hazırlanan 1,3-Di-H-hsksakloıbuîen-l (i) üzerinden 2-nitropentaklor-l,3-butadien (i) bileşiği sentezdendi Elde edilen nitrodien bileşiğinin, 2-tiyonaftol ile reaksiyonundan 2-nitro-l,3,4,4-teoaklar-mono- (2-naffiltiyo>l33-butadien (4), 2-nitro-3,4,4-triklor-bis-(2-naftiltiyo>l,3-butadien (S) ve (EtOEPlu ortamda NaOH ilavesiyle) 2-mtro-3,4-diklor-tris-(2-naftiltiyo>l,3- butadien (7) bileşiği elde edildi 2-Nitropentaklor-l,3-butadien'in, benzen- 1,2-ditiyol ile reaksiyonundan 2-(l- îîitro-233-triMor-2-ıropiHdm)13-benzditiyan (8), (EtOrTlü ortamda NaOH ilavesiyle), 2-aminoetanîiyol ile reaksiyonundan 2-(l-nitro-2,3î3-triklor-propiliden)- 1,3-tiyazolidin (11), etantiyol ile reaksiyonundan 2-rütıo-3,4-diklor-tris-(etiltiyo)-ls3- butadien (12), 4-metiîtiyofenol ile rekasiyonundan 2-nitro-354-diklor-tris-(4- metilfeniltiyo>l,3-butadien (13) ve 2-nitro-3,4s4-triklor-big-(4-metilfeniltiyo)-l,3- butadien (14) bileşikleri kazanüdı. Bileşiklerin yapılan mikroanaliz ve spektroskopik yöntemlerle ('H-NMR, l3C- NMR, ÎR ve Mass spektramu) aydınlatıldı. 64
Özet (Çeviri)
V, SUMMARY The Synthesis of Cyclic and Opencnain Thioeters from Polycnlorbutem and Butadien Structure of Compounds In this work, 2-niîropenîachlor-l,3-butadiaıe (J) was synthesized by using of 1,34^-H-HexacMor-buten-l prepared finom töchlorethylen. 2-Nit30-13,4s4-îetracWoro-mono-(2-naShylthio>l,3-butadiene (4), 2-rafao- 3,4,4-trichlor-bis-(2-nafihylthio>l,3-butadiene (5), (with adding of NaOH in ethanol) 2-nitro-3,4-dicMor-tris-(2-îîafîhylthio)-l,3-butadiene (7) was obtained from the reaction of previously prepared nitrodiene compounds with the 2-thionafthoL 2-(î-nitro-2,3,3-tricUor-2-pıoph7den)-l,3-benzditö^n (8), (with adding of NaOH in ethanol) 2-(i-m%o-233-tricWor-2-pioplyden>l,3-tiarolidin (II), 2-nito> 3,4-dicWor-im-(4-methyiphenylthio)-l,3-butadiene (13) and 2-nitro-3,4,4-triduor-bis- (4-methylphenylthio)-li,3-butadiene (14) was prepared from the reaction of 2-nitro- pentacMor-l,3-buiadiene with the berasn-l,2-dithiol, 2-aminoethanîhiol, ethanthiol and 4-methylthiophenol. The stractures of compound were determined by using the elemanial analysis and spectroscopic methods ('H-NMR, 13C-NMR, IR, Mass spectrum). 65