Atık su arıtımı için adapte aşı kültürünün kuru karışım olarak üretimi, raf ömrünün, biyoparçalama etkinliğinin saptanması, verimi en iyi olan ürünlerin arıtım sisteminde denenmesi
Compatible mixture liquid culture product as dry mixture for wastewater treatment, determination of shelf life, biodegradation activity and try to the most yield in wastewater
- Tez No: 512178
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Sanayinin gelişmesi ile birlikte artan çevresel sorunlar için çözüm yollarına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle petrokimya sanayisi sonucu oluşan atıkların çevre üzerindeki olumsuz etkisi sucul yaşamdaki organizmaları ve insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Sanayi atıklarının tam olarak veya hiç arıtılmadan ekosisteme salınması, ekosistem üyeleri üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Atıkların çoğunlukla ksenobiyotik (zor parçalanabilir) yapıda olması ve canlılar üzerinde toksik etki göstermesinden dolayı giderilmesi ve arıtılması gerekmektedir. Bu doktora tez çalışmasında; petrokimya endüstrisi atık sularında bulunan; tereftalik asit (TA), paratoluik asit (p-tol) ve 4-karboksibenzaldehit (4-cba) kimyasallarını mikrobiyolojik yollarla giderilmesini sağlayan bakterilerle aşı kültürü oluşturulmuştur. 16 organizmadan oluşan aşı kültürü, uygun koruyucularla liyofilize edilerek saklanmış ve yıllık raf ömrü sonunda sürekli karışımlı tank reaktörü'nde (SKTR) olgunlaştırılan aktif çamur sisteminde denenmiştir. Seçili mikroorganizmaların reaktörde qPCR ile takibi yapılmış ve DGGE ile de mikrobiyal yapı incelenmiştir. TA (40 mg/L), p-tol (40 mg/L) ve 4-cba (30 mg/L) kimyasallarının biyoparçalama oranları belirlenmiş ve %100 giderim 24 saat içerisinde gerçekleşmiştir. Moleküler çalışmalarla Aeromonas sp., Chryseobacterium sp., Raoultella planticola ve Comamonas testosteroni türlerinin baskın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of the industry, solutions for increasing environmental problems are needed. Particularly the petrochemical industry has a negative impact on the environment of the resulting wastes, which puts the organisms in aquatic life and human health at risk. The release of industrial wastes into the ecosystem without full or no purification results in adverse effects on ecosystem members. Since wastes are mostly xenobiotic (difficulty degradable) and do not show toxic effects on living organisms, they need to be remedied and treated. In this doctoral thesis; the petrochemical industry is located in wastewaters; Consortium were cultivated with bacteria that allow the removal of terephthalic acid (TA), paratoluic acid (p-tol) and 4-carboxybenzaldehyde (4-cba) chemicals by routes of microbiological. The bacterial consortium was consisted of 16 organisms. It has been lyophilized with appropriate preservatives and tested at the end of the annual shelf life in an activated sludge system cured in a continuous stirred tank reactor (CSTR) of consortium. Selected microorganisms were followed by qPCR and microbiota by DGGE. Biodegradation rates of TA (40 mg/L), p-tol (40 mg/L) and 4-cba (30 mg/L) chemicals were determined and 100% removal was achieved. Molecular studies have shown that Aeromonas sp.,Chryseobacterium sp., Raoultella planticola and Comamonas testosteroni species dominated.