Atık su arıtımı için adapte aşı kültürünün sıvı karışım olarak üretimi, raf ömrünün ve biyoparçalama etkinliğinin saptanması
Production of adapted liquid inoculate culture for wastewater treatment and determination of biodegradation efficiency and shelf life
  1. Tez No: 479584
  2. Yazar: HÜRSEL ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez kapsamında Petkim Petrokimya Holding A.Ş. atık su arıtma ünitesinden alınan örneklerden terefitalik asit (TFA), 4-karboksibenzaldehit (4-CBA) ve p-toluik asit (P-tol) biyoparçalama yeteneğindeki mikroorganizmaların izolasyonu, sıvı karışım olarak üretimi, raf ömrünün ve biyoparçalama etkinliklerinin belirlenmesi, biyoparçalanma aktivitesi sonucu metabolitlerin ekotoksikolojik sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç olarak TFA, P-tol ve 4-CBA biyoparçalama yeteneğinde olan 13 türün; T1 (Pseudomonas sp.), C9 (Chryseobacterium indolegenes), PT4 (Pseudomonas alkylphenolia), R1 (Pseudomonas putida), 3A2 (Comomonas testosteroni), FT5 (Raoultella planticola), ANT2 (Pseudomonas fluorescens), 218 (Acinetobacter sp.), AS (Micrococcus luteus), TK (Arthrobacter nicotinae), P6 (Aeromonas hydrophila), T4 (Chryseobacterium sp.), ÇB (Arthrobacter protophormiae) izolasyonu gerçekleştirilmiştir. 6 ay süren raf ömrü çalışmaları sonunda izolat ÇB, T4 (+4°C ve +4°C NaNO3), P6 (+4°C ve +4°C NaNO3) ve T1 (+27°C, +27°C NaNO3, +4°C NaNO3) hariç diğer izolatlar hayatta kalmıştır. Raf ömrü çalışması biten ürünlerin biyoparçalanma etkinlikleri HPLC analizleri ile değerlendirilmiştir. Yapılan denemeler sonucunda bütün izolatların 4-CBA'yı 24 saat boyunca tamamen parçaladığı, R1, 3a2 (+27°C, +27°C NaNO3), FT5 (+27°C, +27°C NaNO3, +4°C), C9 (+4°C NaNO3 ,+27°C), T1(+4°C), PT4 (+27°C, +27°C NaNO3) ve TK izolatının TFA'yı 24 saat boyunca tamamen parçaladığı, 3a2 (+27°C, +27°C NaNO3) izolatının 7, PT4 (+27°C, +27°C NaNO3) izolatının 5.saate kadar p-toluik asiti tamamen parçaladığı belirlenmiştir. Biyoparçalanma aktivitesi sonucu metabolitlerin ekotoksikolojik sonuçları değerlendirildiğinde EC50 eşik değerinin altında kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has carried out the isolation of microorganisms capable of biodegradation terephthalic acid (TFA), 4-carboxybenzaldehyde (4-CBA) and p-toluic acid (P-tol) from samples taken from a wastewater treatment unit of Petkim Petrokimya Holding A.Ş. Also production of adapted liquid inoculate culture, determination of shelf life and biodegradation efficiency, evaluation of the ecotoxicological results of the metabolites of biodegradation activity was carried out. As a result; 13 species with capacity of biodegradation TFA, 4-CBA and P-toluic acid; T1 (Pseudomonas sp.), C9 (Chryseobacterium indolegenes), PT4 (Pseudomonas alkylphenolia), R1 (Pseudomonas putida), 3A2 (Comomonas testosteroni), FT5 (Raoultella planticola), ANT2 (Pseudomonas fluorescens), 218 (Acinetobacter sp.), AS (Micrococcus luteus), TK (Arthrobacter nicotinae), P6 (Aeromonas hydrophila), T4 (Chryseobacterium sp.), ÇB (Arthrobacter protophormiae). At the end of 6 months of shelf-life studies show survival of isolates. Except isolate ÇB, T4 (+4°C ve +4°C NaNO3), P6 (+4°C ve +4°C NaNO3) and T1 (+27°C, +27°C NaNO3, +4°C NaNO3) the others survive. Biodegradation activities of finished shelf life products were evaluated by HPLC analyzes. As a result of the experiments all isolates capable to degrade 4-CBA in 24h. R1, 3a2 (+27°C, +27°C NaNO3), FT5 (+27°C, +27°C NaNO3, +4°C), C9 (+4°C NaNO3 ,+27°C), T1(+4°C), PT4 (+27°C, +27°C NaNO3) and TK capable to degrade TFA in 24h. Isolate 3a2 (+27°C, +27°C NaNO3) 7, isolate PT4 (+27°C, +27°C NaNO3) until 5. h degrade p-toluic acid. The ecotoxicological results of the biodegradation activity metabolites were found to be below the EC50 threshold value.