Atıksu arıtımı için adapte aşı kültürünün taşıyıcı materyal ile birlikte üretilmesi, liyofilizasyonu ve raf ömrünün belirlenmesi
Producing with carrier material, lyophilisation and determining shelf life of the mixed culture adapted for the wastewater treatment system
  1. Tez No: 595349
  2. Yazar: EZGİ PAÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasıda, 16 bakteri ile oluşturulan konsorsiyumun taşıyıcı madde olarak yonca ve koruyucu madde olarak silika, skim milk ve poli vinil alkol kullanılarak korunması çalışılmıştır. Bu bakteriler tereftalik asit (tfa), 4-karboksibenzaldedit (4-cba) ve paratoluik asidin(p-tol) parçalanması için yüksek etkinlikleri nedeniyle seçildi. Aşı, yonca ile birlikte uygun miktarda koruyucu eklenerek liyofilize edildi ve 12 ay boyunca +4 °C ve +27 °C' de saklandı. Raf ömrü ve tfa, 4-cba ve p-tol'ün biyoparçalanma verimliliği, inkübasyonun 1., 3., 6., 9., ve 12. ayında değerlendirilmiştir. Sonuçlar yonca+skim milk karışımının +4 °C'de en iyi konseravatif bileşim olduğunu göstermiştir. Biyoparçalanma çalışmalarından sonra tfa, 4-cba ve p-tol kalıntılarının toksisitesine Microtox Model 500 analyzer ile yapılmıştır. EC50'nin tüm hidrokarbon atıkları için eşik değerin altında kaldığı bulunmuştur. Konsorsiyumdaki mikroorganizmaların miktarı 12 aylık konservasyondan sonra qPCR metodu ile değerlendirildi. Sonuçta Comamonas testosteroni, Raoultella planticola ve Pseudomonas putida türlerinin +4 °C'de yonca+skim milk karışında en bol bulunan bakteriler olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the preservation of a consortium constitued by 16 bacteria was carried out with trefoil as a carrier material and silica, skim milk and polyvinyl alcohol as preservative materials. These bacteria were selected for their high effectiveness for degrading terephthalic acid (tpa), 4-carboxybenzaldehyde (4-cba) and p-toluic acid (p-tol). The inoculum was lyophilized with an appropriate quantity of trefoil supplemented by one of the preservative compounds and stored at +4 ° C o +27 ° C for 12 months. The shelf life and biodegradation efficiency of TPA, 4-CBA and pTol were evaluated on the 1st, 3rd, 6th, 9th and 12th month of incubation. The results showed that the trefoil+skim milk mixture was the best conservative composition at +4 °C. After the biodegradation studies, the toxicity of the residual TPA, 4-CBA and pTol were performed by using Microtox Model 500 analyzer. It was found that the EC50 was below the threshold value for all of the residual hydrocarbons. The quantity of the microorganisms in the consortium were evaluated by qPCR method after 12 months of conservation. The results recorded that Comamonas testosteroni, Raoultella planticola and Pseudomonas putida were the most abundance bacteria in the mixture of trefoil+skim milk at +4 °C.