Changing visions of the city park designs and analysis of design approaches and principles
Kent parkı tasarımlarının değişen vizyonları ve tasarım ilkeleri
- Tez No: 512271
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OCAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kamusal alanlar, şehirlerdeki kolektif hafıza ve kentsel kimlik üzerinde çok büyük öneme sahiptir. Kentin kimliğini oluştururlar ve toplumun kolektif hafızasını yansıtırlar. Kent parkları önemli kamusal alanlardan biridir ve şehirlerin kültürel mirasıdır. Park tasarımları geçmişten geleceğe köprü kurarak geçmişin gelişen sürecini tanıtırlar ve gelecek için vizyon oluştururlar. Kent parkı tasarımlarının temsili örnekleri kentlerin ikonik imgesini oluşturmaktadır. Bu demokratik kamusal alanlar, şehir sakinlerini ve ziyaretçilerini toplayarak kolektif belleğe katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda kent parkları, kentsel yeşil altyapı sisteminin ana bileşenleridir. Kentsel fauna için doğal yaşam alanları ve rekreasyon aktiviteleri için alan sağlar, kentsel ısı adası etkisini azaltır ve havayı temizler, yağmur suyunu yönetmeye yardımcı olabilirler. Çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlara sahip olan sürdürülebilirliğin kesişme alanında yer alan kent parkları, şehirler için sürdürülebilir çevrelerin devamlılığını sağlamaktadır. Geçmişten günümüze kent parkı tasarımlarının vizyonları değişen felsefi dünya görüşleri, çağların ihtiyaçları, sanat akımları ve bilimsel ve teknolojik yenilikler doğrultusunda gelişmiştir. Geçmişten günümüze kent parkı tasarımlarının uygulamaları, sanat ve bilim ile ilişkileri açıklığa kavuşturmak ve süreç boyunca paradigmaların dönüşümünü anlamak için farklı zaman aralıklarındaki vizyonları analiz etmeyi mümkün kılmaktadır. Peyzaj mimarlığının odağı, 19. yüzyıldan günümüze evrilmiştir, bu nedenle bu değişikliklerin tasarım felsefelerini ve şehir parkı tasarımlarının yaklaşımlarını da etkilediği söylenebilir. Kent parkları, dönemsel farklılıkların ifadesi ve temsili açısından kentlerin kimlik unsurlarıdır. Temsili örnekler, geçmiş koşulları ve yaklaşımları anlamak ve gelecek için yeni vizyonlar ve stratejiler geliştirmek için bir temel oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı kent parkı tasarımlarının değişen vizyonlarını tasarım yaklaşımları ve ilkelerini temel alarak incelemek ve geçmişten günümüze evrilen tasarım özelliklerini, stratejilerini ve ana sembolik öğelerini analiz etmektir. Bu amaca ulaşmak için tez çalışması, şehir parkı tasarımları üzerindeki etkilerini aydınlatmak için sanat tarihi ve bilimsel ve teknolojik yeniliklerin arakesitinde ele alınmıştır. Her dönemin ikonik temsili olarak göz önünde bulundurulan şehir parkları, bugünün park tasarımları için önemli örneklerdir. Araştırmanın genel sorusu: Şehir parkı tasarımlarının temsil gücü yüksek örnekleri geleceğin kent parkı tasarımlarını şekillendirmek için nasıl bir yaklaşım ortaya koyacaktır? Tezin hipotezi“Şehir parkı tasarımları, uygulanmış pratikleri anlamak ve yeni vizyonlar geliştirmek için çok önemli örneklerdir. Yeni buluşlar ve çağın değişen ihtiyaçları boyunca bu ikonik örneklerin tasarım yaklaşımları ve stratejilerine yenilikler eklenerek kompleks park tasarımları ortaya çıkacaktır. Teknolojik gelişme ile yeni stratejiler gelecekteki park tasarımlarını şekillendirecektir. Her park tasarımı kendi döneminin karakteristik özelliklerini temsil ettiği gibi diğer dönemlere de referans vermektedir. Bu gerçekler ışığında, konunun evrimsel süreçle ilgili olduğu söylenebilir. Geçmişten günümüze evrilen kent parkı tasarımlarının temsil gücü yüksek örnekleri şehir parkı tasarımlarının gelecekteki vizyonlarını şekillendirmede rol oynayacaktır.”Peyzaj sanat ve bilimin kesişim alanında yer alır. Kentsel peyzaj tasarımının ana bileşeni olarak araştırmada şehir parkı tasarımları analiz edilmiştir. Kent parkı tasarımlarının temsil gücü yüksek örneklerinin tasarım yaklaşımları ve ilkeleri, tarihsel süreç boyunca sanat tarihi ve bilimsel ve teknolojik yeniliklerin arakesitinde tanımlanmıştır. Sanayi Devrimi, tarih içindeki evrilen sürecin zaman çizelgesine dayanan araştırmanın başlangıç noktasıdır. Kent parkı tasarımları üzerinde çok önemli etkilere sahip olan temel bilimsel ve teknolojik gelişmeler, Sanayi Devrimi, modern biyoloji, ekoloji, bilgisayar ve internetin keşfi göz önünde bulundurularak ele alındı. Bu arada, romantik dönemden günümüze değişen şehir parkı vizyonlarının açıklanması için sanat-tarihsel sınıflandırma kullanılmaya başlandı. Sanat tarihi romantik, modern, postmodern ve post-postmodern dönemler olarak sınıflandırılmış ve bu sınıflandırma çalışmanın ana yapısını oluşturmuştur. Tarihsel süreç içerisindeki değişimler ve gelişmeler, dönemlerin özellikleri, sanat, mimarlık, kent planlaması ve peyzaj mimarlığı disiplinlerini dikkate alarak teorik çerçevede açıklanmıştır. Bu evrilen süreç içerisindeki gelişmeler hakkında kitap, makale, dergi ve internet kaynaklarından literatür taraması yapıldı. Ardından, sırasıyla yirmi dörtten on ikiye ve sonra da sekize inen şehir parkı tasarımlarının seçim süreci başladı. İlk aşamada Sanayi Devrimi'nden sonra tasarlanan ve uygulanan yirmi dört şehir parkı tasarımı, 2.7 ile 1000 hektar arasında değişen değerlere dayanan, kentlerin tarihi, ikonik ve büyük ölçekli kent parklarının temsil gücü yüksek örneklerini dikkate alarak seçilmiştir. Daha sonra, bu kent parklarının her bir üçü Romantik, Modern, Postmodern ve Postmodern dönemlere ait olan on iki tanesi ikinci aşamada araştırılmak üzere seçilmiştir. Son olarak, tarihsel, ikonik ve büyük ölçekli parkların güçlü temsil örneklerinden olan sekiz kentsel kamu parkı karşılaştırmalı analiz için seçilmiştir. Bu sekiz örneğin her ikisi sırasıyla romantik, modern, postmodern ve post-postmodern dönemleri temsil etmektedir. Kent parkı tasarımları, önceki projeleri anlamak ve yeni vizyonlar geliştirmek için birer vaka çalışmaları olduğundan, şehir parkı tasarımlarının evrimini tanımlamak için vaka çalışmaları için önerilen format kullanılmıştır ve yöntem, karşılaştırma ve inceleme yapmak amacıyla 'kent parkları' proje türüne göre düzenlenmiştir. Kent parkı tasarımlarının temsil örneklerinin belirli özelliklerle ikonik imgelerini belirlemek için, beş sembolik eleman; sınırlar, bölgeler, işaret öğeleri, düğümler ve yollar dahil olmak üzere çalışmaya adapte edilmiştir. Bu örneklerin proje bilgileri, dönemlerin özellikleri, tasarım felsefeleri, yaklaşımları, kavramları, temel sembolik öğeleri ve mimari ve peyzaj elemanları periyodik farklılıkları ve bazı benzerlikleri açığa çıkarmakta ve matrisi oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçları her bölüm içindeki verilerin görselleştirilmesi ile oluşturuldu. Bu çıktılar bilimsel keşifler ve teknolojik yenilikler, sanat akımları, dünya savaşları, ekonomik kriz, çevre sorunları, teorik çerçeveyi değiştiren kitaplar gibi eşikleri içeren sanat ve bilimin evrimsel süreci içindeki kent parkı tasarımlarını gösteren zaman çizelgesi ve park tasarımlarının profil bilgilerini, her dönemin özelliklerini, tasarım felsefelerini, park tasarımlarının yaklaşımları ve kavramlarını, temel sembolik öğelerini, mimari ve peyzaj elemanlarını tanıtan matristen oluşmaktadır. Tüm bu kentsel dönüşüme dayalı tasarımların tarihsel süreç içinde farklılaşan tasarım felsefeleri, yaklaşımları ve stratejileri olsa da alanları iyileştirmek ve kentsel kullanıma dahil etmek için hedefledikleri nokta ortaktır. Matris tablosu ile oluşan çıkarımlar dikkate alındığında tüm bu park tasarımlarının tasarım felsefeleri, yaklaşımları, stratejileri ve kavramları arasında bir bağlantı olduğu ve bazı benzerliklerin ortaya çıktığı görülmektedir. Süreç içerisinde geçmişten günümüze gelişerek gelen kent parkı tasarımları yaklaşım ve ilke olarak bir sonraki tasarımlara örnek olmuş ve temel oluşturmuştur. Sanat ve bilim alanlarında meydana gelen gelişmeler kent parkı tasarımları üzerinde etkili olmuş, tasarım yaklaşımları ve stratejileri tarihsel süreç içerisinde yeni buluşlar ve akımlar ile gelişmiştir. Temsil gücü yüksek olan bu kent parkı tasarımları her dönemin ikonik temsilleri olmaktadır ve bugünün park tasarımları için önemli altlık oluşturmaktadırlar. Tez çalışmasının sonucu olarak bu temsil örneklerinin gelecekteki kent parkı tasarımlarını şekillendirmede kritik bir rol oynayacağı doğrulanmıştır. Uygulanmış projeleri analiz etmek, tarihsel süreç içinde günümüze sanat ve bilim arakesitinde evrilerek bir birikim halinde gelen kent parkı tasarımlarının çağın değişen ihtiyaçları ve gelişen bilim ve teknolojisi ile yeni vizyonlar geliştirmek için çok önemli birer altlık oluşturduklarının anlaşılması adına önem taşımaktadır. Araştırma, her bir park tasarımının kendi periyodik özelliklerini ve yaklaşımlarını temsil etmesinin yanı sıra bir sonraki tasarım projelerinin temelini oluşturduğunu göstermiştir. Bu temsil örneklerinin tasarım yaklaşımları ve stratejilerine yenileri eklenerek kompleks park tasarımlarının ortaya çıkacağı öngörülmüştür. Özellikle teknolojik gelişmeler bu kent parkı tasarımlarının teorik çerçevesine katkıda bulunacak ve çevresel sorunlar için çözüm yöntemlerini genişletecektir. Geçmişten günümüze evrilen şehir parkı tasarımlarının temsil gücü yüksek örnekleri, kent parkı tasarımlarının gelecek vizyonlarını şekillendirmede rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Public spaces have crucial significance on the collective memory and urban identity in the cities. They form the identity of the city and reflect the collective memory of society. Urban parks are one of the important public spaces and they are cultural heritage of the cities. Park designs bridge from past to future, so they introduce evolutionary process of past and create visions for the future. The representative exemplars of the city park designs form the iconic image of the cities. These democratic public spaces gather urban inhabitants and visitors and contribute to the collective memory. In addition, city parks are the main components of the urban green infrastructure system. They provide natural habitats for urban fauna and space for recreational activities, reduce urban heat island effect and clean the air, can help to manage storm water. Furthermore, urban parks enhance public health and maintain sustainable environments for cities. City parks locates in the intersection area of the sustainability that has environmental, social and economic dimensions. From past to present, the visions of the city park designs have been evolved through changing philosophical worldviews, needs of eras, art movements and scientific and technological innovations. Practices of urban park designs from past to present enable to analyze visions of different time periods clarifying relations with art and science and understand transformation of paradigms during the process. The focus of landscape architecture has evolved from 19th century to present, so it can be claimed that these changes have also influenced the design philosophies and approaches of the city park designs. City parks are the identity elements of the cities in terms of the expression and representation of periodic differences. The representative exemplars form a basis for understanding past conditions and approaches, and developing new visions and strategies for the future. The purpose of the research is to review changing visions of the city park designs based on the design approaches and principles that have evolved from past to present and analyze their design characteristics, strategies and main symbolic elements. In order to achieve this aim, the research is handled in the intersection of art history and scientific & technological innovations during the study to enlighten their influences on the city park designs. The city parks, which are considered as iconic representations of each era, are the significant exemplars for today's park designs. The general question of the research: How the representative exemplars of the city park designs will introduce an approach to form the future urban park designs? The hypothesis of the thesis is“The city park designs will be crucial exemplars for understanding applied practices and developing new visions. Complex park designs will emerge by adding new innovations into the design approaches and strategies of these iconic exemplars throughout new inventions and changing needs of the era. New strategies with technological development will shape the future park designs. As well as each park design represents the characteristics of their eras, they also refer to other periods. In the light of these facts, it can be said that this point is related to evolutionary process. The representative exemplars of the city park designs that have evolved from past to present will play a role in shaping the future visions of the urban park designs”. Industrial Revolution is the starting point of the research based on the timeline of the evolutionary process in history. The basic scientific and technological developments were addressed considering Industrial Revolution, modern biology, ecology, invention of computer and internet that have important influences on the city park designs. Meanwhile, art-historical classification was started to use for explanation of changing city park visions from romantic period to present. Art history was classified as romantic, modern, postmodern and post-postmodern eras and this classification formed the main structure of the study. Changes and developments in the historical process considering characteristics of the eras, art, architecture, city planning and landscape architecture disciplines were elucidated in theoretical framework. Literature was reviewed about these developments in the evolutionary process from books, articles, magazines, journals and web sources. Then, twenty-four city park designs, which were designed and implemented after Industrial Revolution, were selected in the first phase considering strong representative exemplars of historical, iconic, and large scale urban parks of the cities based on the values ranging from 2.7 to 1000 hectares. After that, twelve of these urban public parks were selected to investigate in the second phase considering each of three are belongs to Romantic, Modern, Postmodern and Post-postmodern periods. Finally, eight urban public parks, which are strong representative exemplars of historical, iconic and large scale parks considering the periods, were selected for comparative analysis. Each two of them represent respectively romantic, modern, postmodern and post-postmodern periods. Because the city park designs are a case study to understand previous projects and develop new visions, the suggested format for case studies is used for describing evolution of the city park designs and the method is organized by project type 'urban parks' in order to compare and review. In order to determine the iconic images of the representative exemplars of the city park designs through particular characteristics, five symbolic elements were adapted to study including edges, districts, landmarks, nodes and paths. Project facts, characteristics of eras, design philosophies, approaches, concepts, main symbolic elements and architectural and landscape elements of these exemplars clarify periodic differences and some similarities and form the matrix. Outcomes of the research were formed by visualization of data in each chapter. They comprised timeline that demonstrates city park designs in the evolutionary process of art and science involving thresholds, which are scientific discoveries and technological innovations, art movements, world wars, economic crisis, environmental problems, conferences, books that change theoretical framework and the matrix that introduces the profile information of the park designs, characteristics of each era, design philosophies, approaches and concepts of park designs, main symbolic elements, architectural and landscape elements. The representative exemplars of city park designs, which are the iconic representations of each era, are an important base for today's park designs. As a result of the thesis study, it has been proven that these representative exemplars will play a critical role in shaping the future city park designs. Analyzing the applied projects is important in order to understand the urban park designs that have evolved in the intersection of art and science throughout the historical process, form a basis for developing new visions with changing needs of the era and progressive science and technology. The research has demonstrated that each park design represents its own periodic characteristics and approaches, as well as forms the basis of the next design projects. It is anticipated that complex park designs will emerge by adding innovations to the design approaches and strategies of these representative exemplars. Especially technological developments will contribute to the theoretical framework of these urban park designs and will expand the solutions for the environmental problems. The representative exemplars of urban park designs that evolve from the past to the present will play a role in shaping the future visions of the city park designs.