Sleeve gastrektomi geçiren hastalarda erken postoperatif dönemde kan lipit parametreleri ve duygusal iştah durumunun incelenmesi
Investigation of blood lipid parameters and emotional appeti̇te status in early postoperative periods in patients with sleeve gastrectomy
- Tez No: 512306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER TOKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma sleeve gastrektomi geçiren hastaların pre-operatif ve erken post-operatif dönemde kan lipid parametreleri ve duygusal iştah durumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi'nde sleeve gastrektomi ameliyatı geçiren 47 katılımcı ile yapılmıştır. Çalışmada hastaların pre-operatif ve post-operatif kan lipidleri, genel bilgi formu ve duygusal iştah anketinden oluşan veri toplama formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi Mann Whitney U, Kruskall Wallis ve Spearman koralesyon analizi ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 35'i kadın ve 12'si erkektir. Yaş ortalamaları 37.21±10.40' yıldır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to investigate the relationship between blood lipid parameters and emotional appetite status in patients who underwent sleeve gastrectomy in pre-operative and early post-operative period. Material and Method: This study was carried out with 47 participants who underwent sleeve gastrectomy at Balikesir Atatürk City Hospital. In the study, data collection form consisting of pre-operative and post-operative blood lipids, general information form and emotional appetite questionnaire of patients was used. The evaluation of the obtained data was done by Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman Correlation Analysis. Results: Of the patients participating in the study, 35 were female and 12 were male. The average age is 37.21 ± 10.40 years.