Kırım kongo kanamalı ateşi hastalarında mir-126-3p ve mir-142-5p ifade düzeylerinin araştırılması
Investigation of mir-126-3p and mir-142-5p expression levels in patients with crimean congo hemorrhagic fever
- Tez No: 512307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi geniş bir coğrafyaya yayılmış ölümcül bir viral enfeksiyondur. MikroRNA'lar yaklaşık 21-23 nükleotit uzunluğunda, kodlama yapmayan RNA molekülleridir. MikroRNA'lar gelişme, farklılaşma, sağkalım, apoptoz ve bağışıklık yanıt gibi çeşitli hücresel faaliyetlerin düzenlenmesinde görev alırlar. Bu çalışma KKKA hastalarında miR-126-3p ve miR-142-5p ekspresyon düzeylerinin araştırıldığı ilk çalışmadır. Bu amaçla, 60'ı hastalardan ve 40'ı kontrollerden olmak üzere toplam 100 adet kan örneği özel koruyucu tüpler içerisine alındı. Kan örneklerinden elde edilen total RNA kullanılarak cDNA sentezlendi. qPCR yöntemi ile spesifik primerler kullanılarak miRNA ekspresyon düzeyleri ölçüldü. Bu çalışmada miR-126-3p ve miR-142-5p ifade düzeyleri hasta-kontrol, ölen-kontrol, şiddetli-hafif grupları arasında karşılaştırılmıştır. mir-142-5p ifadesi hasta ve kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte 12.28 kat artmıştır (p=0.26). miR-126-3p'nin ifadesi ise hasta grubunda kontrole göre yaklaşık 7.39 kat azalmıştır (p=0.36). Hastalıktan dolayı ölenler ile hayatta kalanlar arasında miR-126-3p ve 142-5p ifade düzeyleri karşılaştırıldığında ise ölen bireylerde miR-126-3p'in ifadesi 8,79 kat artarken (p=0,09) miR-142-5p ifadesi 2,81 kat azalmıştır (p=0.43). miR-126-3p'in ifadesi hastalığı şiddetli geçiren bireylerde hafif geçiren bireylere göre istatiksel olarak anlamlı değişti, mir-142-5p ifadesindeki değişim istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu sonuçlar miR-126-3p ve mir-142-5'nin KKKA patogenezinde rolü olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Crimean Congo Hemorrhagic Fever is a deadly viral infection spread over a wide geographical area. MicroRNAs are RNA molecules that do not encode about 21-23 nucleotides in length. MicroRNAs function in the regulation of various cellular activities such as development, differentiation, survival, apoptosis and immune response. This is the first study to investigate miR-126-3p and miR-142-5p expression levels in CCHF patients. For this purpose, a total of 100 blood samples, 60 patients and 40 controls, were taken into special protective tubes. cDNA was synthesized using total RNA obtained from blood samples. miRNA expression levels were measured using specific primers by the qPCR method. In this study, expression levels of miR-126-3p and miR-142-5p were compared between patient-control, death-control, and severe-light groups. The mir-142-5p expression increased 12.28-fold (p = 0.26) between the patient and control group, although not statistically significant. The expression of miR-126-3p was reduced by 7.39 fold in the patient group (p = 0.36). When miR-126-3p and 142-5p expression levels were compared between survivors and survivors of the disease, the expression of miR-126-3p increased 8.79 fold (p=0,09) in the dying individuals while the miR-142-5p expression decreased 2.81 fold (p=0.43). Expression of miR-126-3p was statistically significant compared to those who had milder symptoms in severely ill individuals. The change in the expression of mir-142-5p was not found statistically significant. These results suggest that miR-126-3p and mir-142-5 may play a role in the pathogenesis of CCHF.