İnfertil çiftlerde erkek faktörünün embriyo kalitesi ve implantasyon üzerine etkisinin retrospektif araştırılması
Retrospective study on efficiency quality and implantation of male factor in infertile cooperatives
- Tez No: 512311
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRKAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Medicana International İstanbul Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne ait 2008-2017 yılları arasındaki verileri kullanıldı. Hasta hakları güvenliği nedeniyle kişisel hasta bilgileri gizli tutuldu. Çalışma verilerini istatiksel olarak Student's T ve Ki-kare testi ile hesaplandı. Çalışma grubunda oligoastenoteratozoospermi (OAT) ile normozoospermi (NR) semen değerlendirmesine sahip çiftlerde fertilizasyon ve gebelik oranları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı retrospektif araştırıldı. Çıkan sonuçlara göre semen değerlendirmesine göre OAT olan çiftler NR semen değerlendirmesine göre gebelik oranları benzer bulundu. Değerlendirme sırasında kadın yaşı 40 ve üzeri, alınan oosit sayısının da dördün altı olmaması şartı koyuldu. Kadın yaşına göre 35 yaşından küçük ve 35-39 yaş arasında olmak üzere iki grup oluşturuldu. Kadın yaşına göre bakıldığında toplanan oosit sayısı, ICSI yapılan oosit sayısı, fertilize olan oosit sayısı, embriyo transferi yapılan hasta sayısı ve gebelik oranları incelendi. Kadın yaşına bağlı olarak transfer edilen embriyo sayısına göre gebelik oranları incelendi. Çalışma sonucuna göre OAT olgularında gebelik oranları NR olgulara göre anlamlı fark oluşmazken, fertilizasyon oranları arasında fark bulunmuştur. Çalışma sayesinde erkek faktörü olan hasta gruplarında gebelik ve fertilizasyon oranları hakkında bilgi edinilmiş olundu. Bu çalışma erkek nedenli infertilite IVF hastaları için başarı durumları için ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, data between years 2008-2017 belonging to Medicana International İstanbul Hospital Fertility Center were used. Personal patient information was kept confidential because of patient rights security. Study data were statistically calculated by Student's T and Chi-square test. The study group retrospectively investigated whether there was a significant difference between fertilization and pregnancy rates in couples with oligoastenoteratozoospermia (OAT) and normozoospermia (NR) syllabic assessments. Pregnancy rates were similar according to the results of sperm evaluation according to the sperm evaluation of couples with OAT according to the results. During the assessment she was 40 years old and she was conditional on her. According to the age of women, two groups were formed, younger than 35 years old and between 35-39 years old. The number of oocytes collected, number of oocytes made by ICSI, number of oocytes fertilized, number of patients undergoing embryo transfer, and pregnancy rates were examined according to the age of women. Pregnancy rates were examined according to the number of embryos transferred depending on the female age. According to the results of the study, there was no significant difference in pregnancy rates compared to NR cases in OAT cases and there was a difference between fertilization rates. Through the study, information about pregnancy and fertilization rates was obtained in patients with male factor. This study sheds light on the success status for male infertility IVF patients.