Aktif voleybol ve basketbol sporcularında dikey sıçrama mesafesi ile izokinetik hamstrings zirve tork, quadriceps zirve tork ve H/Q zirve tork oranı arasındaki ilişki
The relationship between the hamstrings isoknetic peak torque, the quadriceps peak torque and H/Q peak torque ratio with the vertical jump from active volleyball and basketball athletes
  1. Tez No: 512312
  2. Yazar: FULYA DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. NURETTİN TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; aktif voleybol ve basketbol sporcularında dikey sıçrama performansı ile izokinetik hamstrings zirve tork, quadriceps zirve tork ve H/Q zirve tork oranı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Ayrıca bu ilişkinin spor türü, cinsiyet, kilo, boy, vücut-kitle indeksi, izokinetik testin açısal hızı gibi faktörler ile bağlantısının olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya; sağlıklı 13 erkek, 9 kadın basketbolcu ve 13 erkek, 7 kadın voleybolcu gönüllü oldu. Katılımcıların demografik ve antropometrik verileri edinilmiş; katılımcılara kısalık esneklik, eklem hareket açıklığı, izokinetik kuvvet, dikey sıçrama ve üç adım sıçrama testleri uygulanmıştır. Dikey sıçrama yükseklikleri(Takei, Japonya) jumpmetre ile, izokinetik zirve tork kuvvetleri ise İzokinetik dinamometre(Cybex Norm®, USA) kullanılarak ölçüldü. Dominant ve nondominant ekstremitelerin izokinetik zirve tork değerleri arasındaki farklar Wilcoxon testi, değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman Korelasyon Analizi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relation between vertical jumping performance and isokinetic hamstring peak torque, quadriceps peak torque and hamstring/quadriceps peak torque ratio in active volleyball and basketball players. Moreover, it was investigated whether there is a connection between this relation and the factors such as kind of sport, sex, weight, height, body mass index, angular velocity of isokinetic test. Healthy 13 male, 9 female basketball players and 13 male, 7 female volleyball players volunteered for this study. Participants' demographic and anthropometric data was obtained and shortness/flexibility test, range of motion test, isokinetic test, vertical jump and triple hop test was implemented to the participants. Vertical jumping height and isokinetic peak torque forces were measured by jumpmeter( Takei, Japan) and isokinetic dynamometer, respectively. The differences between isokinetic peak torque values of dominant and non-dominant extremities and the connections between the variables were determined by paired t test and Pearson correlation analysis, respectively. As a result of the analysis it was determined that quadriceps and hamstring isokinetic peak torque force increased in dominant and nondominant extremity as angular velocity increased whereas the ratio of Hamstring/Quadriceps decrease.