Anjiotensin II ile oluşturulan deneysel hipertansiyon modelinde nesfatin 1 ve adropin'in böbrek fonksiyonları ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between nesfatin 1 and adropin in renal function in the model of experimental hypertension induced by angiotensin II
  1. Tez No: 512319
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hipertansiyon kalp ve damar hastalıkları, inme, kalp yetmezliği ve böbrek hastalıkları gibi birçok hastalığın fizyopatolojisinde önemli rol oynamaktadır. Enerji homeostazı ve metabolizmasında rol oynayan adropin ve nesfatin-1'in kan basıncını düzenleyen mekanizmalar ile ilişkisi henüz netleşmemiştir. Çalışmamızda deneysel hipertansiyon modelinde; nesfatin-1 ve adropin düzeylerinin kan basıncı, böbrek fonksiyonları, böbrek hasarı ve klaudin-2 ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 240-260 gram ağırlığında erkek Spraque Dawley türü sıçan Kontrol ve hipertansiyon olmak üzere iki gruba ayrıldı. Ozmotik mini pompalar deri altına yerleştirildi. Hipertansiyon grubu sıçanlara 0,7 mg/kg/gün dozunda 7 gün boyunca anjiotensin II verildi. Deneyin 1. gün, 3.gün, 5. gün ve 7. günlerinde her iki grup için tail cuff pletismografisi yöntemiyle kuyruktan kan basıncı ölçümü yapıldı. 24 saatlik idrarları toplandıktan sonra, anestezi altında kan ve doku örnekleri alınarak ötenazi uygulandı. Hipertansiyon grubunda: Sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı; serum üre, kreatinin, NO; böbrek MDA; idrar fraksiyonel potasyum atılımı ve idrar hacminde istatistiksel olarak anlamlı artma saptandı (p0,05). Farklı deneysel hipertansiyon modellerinde, farklı doz ve sürelerde nesfatin-1 ve adropinin etkilerini inceleyen yeni çalışmalara ihtiyaç duyulduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Hypertension plays an important role in the physiopathology of many diseases such as cardiovascular diseases, stroke, heart failure and kidney diseases. The role of adropin and nesfatin-1 in regulating blood pressure, which play a role in energy homeostasis and metabolism, has not yet been clarified. In this study, investigation of effects of nesfatin-1 and adropin on blood pressure, renal function, kidney damage and claudin-2 were aimed in a hypertension model. In our study, male Spraque Dawley rats weighing 240-260 grams were divided into two groups, control and hypertension. Osmotic mini pumps were placed under the skin. The hypertension group received angiotensin II for 7 days at a dose of 0.7 mg/kg/day. On the 1st, 3rd, 5th, and 7th days of the experiment, blood pressure measurements were made by tail cuff plethysmography for all groups. After 24-hour urine collection, blood and tissue samples were taken under anesthesia and rat were euthanized. In hypertension group: Systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean blood pressure; serum urea, creatinine and NO concentrations; kidney MDA levels; urinary fractional potassium excretion and urine volume were found to be statistically significant (P 0.05). It has been concluded that new studies which examine the effects of nesfatin-1 and adropin at different doses and durations in different experimental hypertension models are required.