Sinop ili (merkez) atmosferindeki polenlerin araştırılması
Airborne pollen survey of central Sinop
  1. Tez No: 512318
  2. Yazar: CEMİLE CANŞI DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmada, 01 Ocak 2016-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Burkard aracı kullanılarak Sinop ilinin atmosferik polenleri araştırılmıştır. İki yılı kapsayan bu süreçte 49'u ağaç/ağaçsı, 38'i otsu taksonlara ait olmak üzere 87 taksona ait toplam 119361 polen sayılmıştır. Sayılan polenlerden 84892 adedi (%71.12) ağaç/ağaçsı taksonlara, 6319 adedi (%5.29) Poaceae familyasına, 28150 adedi (%23.58) ise diğer otsu taksonlara aittir. İki yılın ortalama polen yoğunluğuna göre atmosferde dominant olarak görülen ağaç/ağaçsı taksonlar; Cupressaceae/Taxaceae (32.67), Pinaceae (% 15.51), Morus sp. (% 5.50), Quercus sp. (% 2.76), Alnus sp. (% 2.24), Corylus sp. (% 1.48), Carpinus sp. (%1.43), Juglans sp. (1.43), Fraxinus sp. (%1.33), Olea europae (% 1.05), otsu taksonlar ise Urticaceae (% 11.16), Poaceae (% 5.29), Ambrosia sp. ( % 4.31), Amaranthaceae (% 3.21), Mercurialis sp. (% 2.05) olarak tespit edilmiştir. Polen yoğunluğu her iki yılın ortalamasına göre en fazla Mart ayında kaydedilmiştir. Sonuçlar, meteorolojik faktörlerle ilişkilendirilmiştir. Polen miktarındaki artışa, sıcaklık ve rüzgâr hızı pozitif etki gösterirken, yağış miktarı negatif etki göstermiştir. Sinop ili için havadaki polen miktarına göre haftalık polen takvimi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, airborne pollen grains and allergenic plants taxa of Sinop province were investigated by using a hirst volumetric trap Burkard from 01th January 2016 to 31th December 2017. During two years period, a total of 119361 pollen grains which belonged to 87 taxa were recorded. From identified taxa, 49 belong to arboreal (71.12%) and 37 taxa to nonarboreal (23.58%) plants and Poaceaee (5.29%) pollen grains. In the investigated region, from arboreal plant taxa Cupressaceae/Taxaceae (32.67%), Pinaceae (15.51%), Morus sp. (5.50%), Quercus sp. (2.76%), Alnus sp. (2.24%), Corylus sp. (1.48%), Carpinus sp. (1.43%), Juglans sp. (1.43%), Fraxinus sp. (1.33%), Olea europae (1.05%), and from nonarboreal plant taxa Urticaceae (11.16%), Poaceae (5.29%), Ambrosia sp. (4.31%), Amaranthaceae (3.21%), Mercurialis sp. (2.05%) were responsible for the greatest amounts of pollen grains in two years. According to the average of two years, maximum pollen concentration of investigated region is recorded in March. The increase in the temperature and wind speed have affected the amount of pollens positively and also effected the precipitation negatively. The results are compared with the meteorological factors. The pollen calender of Sinop province was prepared by using the number of pollen grains falling a week