İstanbul'da ulaşımın su havzaları üzerindeki etkilerinin mevzuat ve uygulamalar açısından incelenmesi
Investigation of the effects of transportation on water basins in Istanbul in terms of legislation and applications
  1. Tez No: 512322
  2. Yazar: HALİL SAYIN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURBANU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez çalışmasında; İstanbul sınırları içerisinde yer alan su havzalarında yapılmış ve yapılması düşünülen ulaşım planlamalarının çevresel etkileri Terkos, Büyükçekmece, Alibey, Sazlıdere, Elmalı, Ömerli ve Darlık baraj havzaları tek tek ele alınarak her bir baraj havzası açısından irdelenmiştir. Tezin birinci bölümünde konuya giriş yapılmış tezin amacı ve yöntemi ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ulaşım planlamasının çevresel etkileri, ulaşım kentleşme ilişkisi, sürdürelebilir ulaşım, ulaşım planlamasının amaç, kapsam, çevresel etkileri ve su havzalarında ulaşım uygulamalarının etkileri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde havza planlaması ve yönetiminin tarihsel gelişim süreci, havza planlamasının amaç, kapsam ve hedefleri, havza planlamasının yasal çerçevesinin değerlendirilmesi, Dünyada ve Ülkemizde su havzalarının korunması için uygulanmakta olan plan, kanun ve yönetmelikler incelenmiştir. Dördüncü bölümde İstanbul içmesuyu havzalarının her birinin (Terkos, Büyükçekmece, Alibey, Sazlıdere, Elmalı, Ömerli ve Darlık) ekosistem özellikleri, havzalardaki arazi kullanımı, mevcut ulaşım aksları ve özellikleri, havzanın plan ve yönetmeliklerdeki yeri incelenmiştir. Beşinci ve altıncı bölümde ise durum değerlendirilmiş, yapılan tespitler sonucunda konu ile ilgili öneriler sunulmuştur. Dünya'da ve Türkiye'de su havzalarının korunmasındaki en büyük tehdidin kentleşme olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis study; The environmental impacts of the present and future transportation planning in the watersheds located within the borders of Istanbul. Terkos, Buyukcekmece, Alibey, Sazlıdere, Elmalı, Ömerli and Darlik dam reservoirs were examined one by one in terms of each dam watershed. In the first section of the thesis, the subject is presented in introduction part with purpose and method of the thesis has been put forward. In the second section, the environmental effects of transportation planning, transportation urbanization relation, sustainable transportation, purpose, scope, environmental effects of transportation planning and transportation applications in watersheds have been examined. In the third section, historical development process of watershed planning and management, purpose, scope and targets of watershed planning, evaluation of legal framework of watershed planning, plans, laws and regulations applied for protection of watersheds in the world and in our country are examined. In the fourth section, ecosystem properties, land use in the watersheds, current transportation axes and their properties and their place in plans and regulations of each drinking watersheds (Terkos, Buyukcekmece, Alibey, Sazlıdere, Elmalı, Ömerli and Darlık) of Istanbul drinking watersheds are examined. In the fifth and sixth section, the situation was evaluated and suggestions about the subject were presented as a result of the determinations made. The protection of watersheds in the world and Turkey was identified to be the greatest threat of urbanization.