Kamu binaları için enerji etüdü ve verimlilik arttırıcı yöntemler
Energy audit and efficiency increasing methods for the public buildings
  1. Tez No: 512344
  2. Yazar: İBRAHİM BAHADIR TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kamu kurumlarında Enerji Verimliliği konusundaki güncel mevzuatı ve enerji verimliliği ile ilgili uygulanacak usul ve esaslar ile yapılan yanlış uygulamalar ve bunun sonucunda ortaya çıkan israf ve savurganlığın önlenmesi için alınacak tedbirlerin neler olması gerektiğini ele alan bu tez çalışmasının, kamuda enerji tasarrufu konusunda ciddi bir katkı sağlaması beklenmektedir. Bilindiği üzere Türkiye'de 2007 yılında Enerji Verimliliği Kanunu ve ardından yayınlanan çok sayıda yönetmelik ve tebliği ve daha sonra 2012 yılında da Enerji Verimliliği Stratejisi yürürlüğe girdi. Bu kapsamlı mevzuat yapısının kamu kurumlarında etkisinin enerji verimliliğinde artış şeklinde görülebilmesi, ancak bu mevzuatın bilinmesi ve uygulanması ile mümkündür. Ülkemizdeki herkesi ve özellikle tüm kamu kurum ve kuruluşlarını ilgilendiren bu mevzuat ve Enerji Verimliliği Strateji konusunda, haberdarlık seviyesinin halen çok düşük ve bu konuda maalesef eksik ve yanlış bilgilenme ve uygulamaların olduğu görmekteyiz. Enerji verimliliği alanındaki bu yasal düzenlemelerin özellikle kamu kurumu personel ve idarecilerine anlatılması, eksik ve yanlış bilgilendirme ve uygulamaların olduğunu görmekteyiz. Enerji verimliliği alanındaki bu yasal düzenlemelerin özellikle kamu kurumu personel ve idarecilerine anlatılması ,eksik ve yanlış bilgilendirme ve uygulamaların önüne geçilebilmesi gerekmektedir. Bu amaçla bu tez çalışmasında; kamu kurumlarını ilgilendiren enerji mevzuatı sistematik bir şekilde özetlenerek, kamu kurumlarında uygulaması pratik bir enerji etüt formu ve Kalorifer Yakma Talimatı oluşturuldu. Enerji Yönetim Sistemi kurulabilmesi için yol haritası ve, Verimlilik Arttırıcı Projeler (VAP) hazırlamak için örnek şablonlar oluşturuldu. Bu tez çalışması kapsamında örnek bir vaka çalışması olarak Konya ili Selçuklu Belediye Hizmet Binası için Enerji Etüdü ve Enerji Yönetim Sistemi çalışması yapılarak Enerji el kitabı hazırlandı. Önceki yıllara ait (2015-2016-2017) binanın enerji giderlerinde (Elektrik,Doğalgaz,Su) toplamda yaklaşık % 78 lik bir tasarruf yapılacağı tespit edilerek, VAP projesi olarak sunuldu. Yapılan çalışma diğer kamu kurumlarına örnek olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study, which addresses the current legislation on energy efficiency in the public institutions and the procedures and principles to be applied in relation to energy efficiency along with the misapplications and the precautions to be taken in order to prevent waste and extravagance, is expected to make a serious contribution to the energy saving in the public sector As is known, Energy Efficiency Law and the numerous regulations and notifications published in 2007 ,and then the Energy Efficiency Strategy came into force in 2012 in Turkey. The effects of this comprehensive legislation structure can be seen as an increase in the energy efficiency in public institutions only if this legislation is known and applied. Regarding this legislation and Energy Efficiency Strategy, which deals with every member of our country and especially all public institutions and organizations, we see that the level of awareness is still very low and unfortunately there is an incomplete and inaccurate information and practices. These legal regulations in the field of energy efficiency should be explained to the personnel and administrators of the public institutions in particular, and the incomplete and inaccurate information and applications should be avoided. For this purpose, in this thesis study, the energy legislation that deals with public institutions have been summarized systematically and a practical energy study form and Heater Operationg Instruction for public institutions has been formed. Road maps to establish the Energy Management System, and sample templates to prepare Productivity Improvement Projects (PIP) have been created. Within the scope of this thesis study, Energy Study and Energy Management System of Selçuklu Municipality Service Building in Konya province has been studied as an example case study and an energy handbook has been prepared. It has been determined that about 78% of the energy costs of the building (electricity, natural gas, water) of the previous years (2015-2016-2017) will be saved and this has been presented as a PIP project. The study is expected to be an example to other public institutions.