Avrupa bütünleşmesi perspektifinde Orta ve Doğu Avrupa'da diasporalar sorunu
Central and Eastern Europe's diasporas problem in the European integration perspective
- Tez No: 512386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN BALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Avrupa bütünleşmesi etnik aidiyetleri güçlendirerek, ulus-devlet ve federasyonları zayıflatmakta, kimi devletler uzun vadede ciddi bir bölünme tehlikesiyle karşı karşıya gelmektedir. Diğer taraftan, bu bölünmeler Avrupa bütünleşmesi içinde yeniden birleşme anlamına da gelmektedir. Birlik Avrupa'da sınırların önemini azaltmakta, azınlık haklarını geliştirerek ve serbest dolaşım gibi politikalarla sınır-ötesinde kalan soydaş azınlıkların anavatanlarıyla ilişkilerini geliştirmelerini sağlamaktadır. Bu da soydaş devletlerin korumacı politikalarını güçlendirmektedir. Bu çözüm, kanımızca, güç kullanımını içeren irredantizme alternatif olarak geliştirilmiştir. Bu süreç, ilk aşamada üye devletler içinde ve arasında siyasi sorunlar yaratabilecek ancak uzun vadede azınlık haklarının korunması ve diasporalara verilen destekler gibi irredantist politikalara alternatif politikaların gelişmesini sağlayarak, Avrupa barışına belki de en önemli katkıyı yapacak, yüzyıllık siyasi hataların telafisine imkan verebilecektir.
Özet (Çeviri)
The thesis claims that European integration has weakened nation-states and federations, strengthening ethnic belongings, and that some states are facing a danger of serious division in the long run. On the other hand, these divisions mean reunification within the European integration. The Union reduces the importance of borders in Europe with cross-border policies such as free movement of persons, develops minority rights and promotes relations with the homeland of minorities. This strengthens the diaspora policies of the kin states. This solution has been developed as an alternative to irredentism which includes the use of force. This process may create political problems in and between member states in the first instance, but in the long run it could make the most significant contribution to European peace by providing alternative policies to irredentisme and resolve political errors of centuries.