The mediating role of time perspective on the relationship between attachment dimensions and satisfaction
Zaman perspektifinin bağlanma boyutları ve doygunluk arasındaki ilişkideki aracı rolü
- Tez No: 512387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DOĞRUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bağlanma boyutları başkalarıyla kurulan ilişkilerde etkin bir rol oynamaktadır. Doğum anından itibaren kişi, birincil bakım verenle kurduğu ilişki doğrultusunda zamanla bağlanma boyutlarından birine sahip olur. Erişkinlik döneminde kişinin sahip olduğu bağlanma boyutunun etkilerini kişinin yaşamındaki her alanda görmek mümkündür. Zaman Perspektifi ise kişinin hayatı nasıl algıladığını ve nasıl odaklandığını görmesine yardımcı olan bir perspektiftir. Zaman Perspektifi içerisinde beş tane zaman yönelimi yer almaktadır; Geçmişe Pozitif odaklanma (Past Positive), Geçmişe Negatif odaklanma (Past Negative), Bugüne Hedonistik odaklanma (Present Hedonistic), Bugüne Kaderci odaklanma (Present Fatalistic) ve Geleceğe odaklanma (Future). Hayata daha sağlıklı bir perspektiften yaklaşmak ise Dengeli Zaman Perspektifine sahip olunarak sağlanmaktadır. Kişinin Dengeli Zaman Perspektifine sahip olabilmesi için Geçmişe Pozitif odaklanma (Past Positive), Hedonistik odaklanma (Present Hedonistic), Geleceğe odaklanma (Future) yaklaşımlarının diğer zaman yönelimlerine göre daha fazla kullanmaları gerekmektedir. Mevcut Çalışma, Bağlanma boyutlarıyla (Kaygı, Kaçınma) Zaman Perspektifinin yönelimleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Yaşam ve İlişki doyumu üzerindeki etkileşimine bakmak için iki üst kuramsal yaklaşım birlikte incelenmiştir. Çalışmaya 241 kadın ve 70 erkek katılmıştır. Katılımcıların yaşları 18 ila 74 (Ort.= 31.43, SD = 15.20) arasındadır. Kişilerin Geleceğe nasıl odaklandıklarını incelemek adına Geleceğe İlişkin Tutum Ölçeği-kısa versiyonu kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan diğer ölçekler; Zimbardo Zaman Perspektifi Envanteri, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, Yaşam Doyum Ölçeği, İlişki Doyum ölçeğidir. Sonuçlara bakıldığında Bağlanma boyutları (Kaygı, Kaçınma) ve Yaşam doyumu, İlişki doyumu arasındaki ilişkiye Geçmişe Pozitif odaklanma (Past Positive), Geçmişe Negatif odaklanma (Past Negative) , Bugüne Hedonistik odaklanma (Present Hedonistic), Bugüne Kaderci odaklanma (Present Fatalistic) Zaman perspektifleri ve Dengeli Zaman Perspektifi aracılık etmektedir. Sonuçlar literatür bilgisi ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Attachment dimensions influence our relations with others. Starting from birth, individual develops specific attachment orientations regarding to the relationship with the primary caregiver. In adult life, influence of attachment can be seen in every aspect of individual's life. The other main meta-theoretical concept is Time Perspective. Time Perspective helps us to determine our perception and focus towards life. Past Positive, Past Negative, Present Hedonistic, Present Fatalistic and Future are the components of Time Perspective. Healthy approach towards life was determined as acquiring a Balanced Time Perspective. In order to have a balanced time perspective, one has to approach towards life with using Past Positive, Present Hedonistic and Future Perspectives. Present study aimed to reveal the associations between Attachment dimensions (Anxiety, Avoidance) and Time Perspective's components. Two meta-theoretical perspectives assessed together for investigating their influence on Life and Relationship Satisfaction. Participants were consisted of 241 females and 70 males participated to the study. Participant's age were ranged between 18 to 74 (M= 31.43, SD= 15.20). In order to examine the way people approach towards future, Attitudes towards Future Scale was used. Other scales that were used in the study; Zimbardo Time Perspective Inventory, the Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R), Satisfaction with Life Scale, Relationship Assessment Scale. Results indicated that Past (Negative, Positive) and Present (Fatalistic, Hedonistic) Time Perspectives and Balanced Time Perspective were mediators between Attachment (Anxiety, Avoidance) and relationship, life satisfaction. Findings were discussed in the light of existing literature.