Country risk assessment by applying multi-criteria decision-making methods: A case study ranking countries in the Middle East & North Africa
Çok kriterli karar verme yöntemlerini uygulayarak ülkelere ilişkin risk değerlendirilmesi: Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ülkeleri sıralamak için bir örnek çalışması
  1. Tez No: 512390
  2. Yazar: AHMAD MOHAMMADI DEHCHESHMEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NIMA MIRZAEI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgeleri onlarca yıldır birçok yabancı yatırımcının ilgisini çekmesine rağmen şu anki jeopolitik durum onları hoş karşılamıyordur. O bölgedeki savaş, terrör, ayaklanma ve siyasi değişimlerin sonuçları, bir çok uluslararası şirketin o bölgedeki gelecek planlarını yeniden düşünmeye veya o bölgedeki yatırımlarını geri çekmeye mecbur bırakmıştır. Diğer taraftan MENA'nın, bölgedeki daha az rakip ile gelişen pazarına inanan şirketler de vardır. yapılacak en iyi yatırım kararlarının veya gelecekte ki işbirliklerinin sınırlandırılabilmesi için, güncel durum, analiz ve öngörüleri için, oluşabilecek durumları da gözardı ederek, sözkonusu ülkeyi alakadar eden faktörlere bağlı, kapsamlı ve detaylı bir araştırmanın zorunlu olduğunun altını çizmekte fayda var. Çok kriterli karar verme analizi, yatırımcılara bir takım ilgili kriterlerin arasından en iyi seçeneği bulmakta yardımcı olabilir. Bu araştırmada yirmi temel göstergeye dayanarak yirmi üç ülkenin sıralanması için TOPSIS, ELECTRE ve PROMETHEE gibi iyi bilinen üç çok kriterli karar verme yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma için gerekli olan veriler, hükümetlerin 2000 ve 2015 arası yayınladığı sayıları içeren erişilebilir veri bankalarından alınmıştır. Bu bulguların sonuçları, sözde Arap Baharı ve Arap Baharı sonrası ortamında sürekli hareket halinde olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesine ilgi duyan karar vericiler, politika belirleyenler, paydaşlar, araştırmacılar ve başka ilgili taraflara bir takım ülke sıralamasını getirir.
Özet (Çeviri)
The Middle East and North Africa (MENA) region has been attracting many foreign investors for decades, but the current geopolitical situation has not shown a welcoming face towards them. Consequences of war, terror, riots and political changes in the region have forced many international companies to reconsider their future plans in the region or withdraw their investments from the region. On the other hand, there are also companies that have faith in the emerging market of the MENA with fewer competitors in the region. It should be hereby emphasized that narrowing down the best possible investment decision or decisions on future cooperation need accurate research on the current situation as well as an analysis and forecast of the upcoming situation in terms of various factors within the country concerned and also the region. The Multi-Criteria Decision Making (MCDM) analysis can help investors to choose the best alternative from a set of relevant criteria. In this research, three well-known MCDM methods, TOPSIS, ELECTRE, and PROMETHEE, were used to rank twenty-three countries based on twenty key indicators. The data required for this study was collected from the accessible databanks comprising the numbers published by the governments within the years 2000-2015. The outcome of these findings provides a set of country rankings for an interested group of decision makers, policy makers, stakeholders, researchers and other involved parties who are interested in the Middle East and North Africa region which is constantly on the move in the so-called Arab Spring or post-Arab Spring environment.